Vyžeňme fašisty od moci! bouřili politici. Cílili na Kotlebu

Zahraničí
29. 8. 2017 14:44
Slovenský prezident Andrej Kiska.
Slovenský prezident Andrej Kiska.

K odmítnutí kandidátů krajně pravicové strany Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) v nadcházejících krajských volbách na Slovensku v úterý vybídli nejvyšší politici země. Prezident Andrej Kiska, šéf parlamentu Andrej Danko a premiér Robert Fico tak učinili ve svých projevech na oslavách 73. výročí Slovenského národního povstání (SNP), které představitelé LSNS dříve označili za černý den v historii země.

"Letošní (krajské volby) by se mohly stát volbami, ve kterých se postavíme proti ideologii zla. Volbami, v nichž vyženeme fašistu z úřadu zde v Banské Bystrici, odmítneme jeho kandidáta v Nitranském a dalších krajích," uvedl Kiska.

Nynější předseda LSNS Marian Kotleba se v roce 2013 postaral o překvapení v krajských volbách, když uspěl v přímé volbě předsedy Banskobystrického kraje. Loni zase LSNS, která se hlásí k válečné Slovenské republice, získala v parlamentních volbách osm procent hlasů a poprvé se dostala do sněmovny.

"Je naší povinností udělat více, než si jeden v roce připomenout odvahu předků. V době, kdy se po naší zemi drze roztahují pohrobkové nacistické a fašistické ideologie, nestačí vzpomínat a řečnit. (...) Demokratickými volbami můžeme začít měnit příběh naší země - a postupně opět vyhnat fašisty z veřejného života," řekl Kiska u příležitosti výročí zahájení SNP, což bylo ozbrojené protifašistické vystoupení za války.

Premiér Fico se zase vyslovil proti projevům sympatií k fašismu. "Vysoká míra demokracie a lidských práv má své limity a hranice. Svoboda projevu nemůže spočívat v tom, že někdo na Slovensku bude hajlovat, vykřikovat ´Na stráž´ a vynášet do nebes Hitlera a podobné fašisty," řekl předseda slovenské vlády.

Pozdrav "Na stráž!" z dob autoritářského válečného Slovenského státu používají v současnosti představitelé LSNS.

"Slovenský stát (za války) byl satelitem německého fašistického státu. Chodili zde lecjací náckové, gardisti. Co je horší, byli to i Slováci, kteří se podíleli na nejohavnějších tragédiích na území Slovenska, když pomáhali fašistům při vraždění," uvedl Fico, jehož strana SMĚR -sociální demokracie již oznámila, že ve volbách předsedy Banskobystrického kraje podpoří nezávislého kandidáta Jána Luntera.

K porážce Kotleby v krajských volbách vybídl také předseda sněmovny Danko. "Bystričané mohou jako první ukázat i jiným krajům, že jim tato zkušenost stačila a že nedovolí pokračovat šílencům při ovládání státní moci," řekl Danko. Za nedoceněnou osobnost slovenských dějin označil Gustáva Husáka, který se zapojil do SNP a který se později v období komunismu stal prezidentem Československa.

Zahájení SNP 29. srpna 1944 si Slovensko každoročně připomíná státním svátkem a oslavami. SNP sice skončilo porážkou povstalců, pomohlo ale Slovensku, aby se zařadilo mezi členy vítězné protinacistické koalice. V dřívějším průzkumu veřejného mínění se kladně o SNP vyjádřila výrazná většina dospělých obyvatel Slovenska.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Tkáčik Tomáš

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ