V důsledku takzvané odposlechové aféry, která odhalila zákulisní intriky některých politiků z polské vládní Občanské platformy (PO) i vulgární styl jejich jednání, z vlády odcházejí tři ministři. Funkce předsedy dolní parlamentní komory, Sejmu, se vzdal rovněž Radoslaw Sikorski, bývalý šéf polské diplomacie. Premiérka Ewa Kopaczová uvedla, že chce obnovit důvěru veřejnosti ve svou stranu, jejíž podpora čtyři měsíce před parlamentními volbami klesá.
Demisi podal ministr zdravotnictví Bartosz Arlukowicz, ministr sportu Andrzej Biernat a Wlodzimierz Karpiński, ministr státního pokladu, jehož resort má na starosti správu státního majetku. Odchází také několik ministerských náměstků a šéf poradců premiérky Jacek Rostowski, někdejší ministr financí.
"Z aféry není možné obviňovat Občanskou platformu. Nedopustím, aby se nahrávky staly předmětem hry během volební kampaně," citovala televize TVN2 premiérku Kopaczovou, která se omluvila voličům své strany. "Víme, kolik těžkých chvil prožili v poslední době a možná za poslední rok voliči PO, kteří často pobouření, rozčílení poslouchali ty nahrávky," řekla premiérka.
Přepisy odposlechů ministrů, stranických funkcionářů a podnikatelů z jedné varšavské luxusní restaurace začal před rokem zveřejňovat týdeník Wprost. Aktéři schůzek si vyprávěli sprosté vtipy, objednávali si drahá vína a nevybíravým způsobem komentovali své polské i zahraniční partnery.
Například bývalý šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski, který se "kvůli starostem o PO" vzdal funkce maršálka Sejmu, na nich mluví o britském premiérovi Davidu Cameronovi jako o neschopném. O některých jeho krocích se vyjadřoval vysloveně vulgárně. Sikorski přitom dříve patřil mezi politiky, s nimiž Varšava spojovala naděje na posílení svého vlivu na mezinárodní scéně.
V úterý akta z vyšetřování odposlechové aféry zveřejnil na svém facebookovém profilu jeden kontroverzní polský podnikatel. V souvislosti s tím zřejmě skončí také dosavadní generální prokurátor Andrzej Seremet.
Podle zveřejněného průzkumu agentury TNS pro Polskou televizi by Občanská platforma Kopaczové skončila druhá za největší opoziční stranou, národně-konzervativním Právem a spravedlností (PiS) expremiéra Jaroslawa Kaczyńského. PO by volilo 24 procent lidí, PiS 32 procent. Do parlamentu by se kromě těchto dvou stran dostalo už jen uskupení populisty a bývalého rockového hudebníka Pawla Kukize, který skončil na třetím místě v prvním kole nedávných prezidentských voleb.
Volba hlavy státu z minulého měsíce byla pro PO velkým varováním: vyhrál v ní kandidát PiS Andrzej Duda, když ve druhém kole hlasování porazil dosavadní hlavu státu Bronislawa Komorowského, kterého podporovala Občanská platforma.