Z vynálezce Schumacherovy kamery se stal miliardář

Zahraničí
9. 1. 2014 07:15
Kameru a jedeme!
Kameru a jedeme!

Kamera, kterou měl na své helmě Michael Schumacher, poskytla vyšetřovatelům zásadní důkazy při vyšetřování jeho tragického pádu na lyžích v oblasti Méribel. Někdejší světový šampion formule 1 měl kameru při své osudné jízdě 29. prosince 2013 zapnutou. Podobné přístroje se v poslední době mezi sportovci, hlavně amatérskými, šíří velkou rychlostí. Vynálezce kamery GoPro, jež je na celém světě nejprodávanější, se mezitím stal miliardářem.

Mnohdy dech beroucí filmové záběry, které pořizují především fandové extrémních sportů, patří na webu často k hitům. Pokud jde o lyžování, jsou používané kamery připevněné nejčastěji na helmě nebo špičce lyže.

Schumi v helmě, která mu zatím zachránila život.Lyžaři, surfaři a cyklisté si dnes podle průzkumníků trhu pořizují nejčastěji kamery GoPro výrobce Woodman Labs. Tento segment zažívá mohutný boom.

Když šéf Woodman Labs a nadšený surfař Nicolas Woodman představil roku 2004 svou první kameru, zamýšlel ji hlavně pro ambiciózní sportovce, kteří mají stejnou "krevní skupinu" jako  on.

Ostatně to už naznačuje sám název produktu GoPro, což se dá do češtiny přeložit jako "buď profík". Během let se však z kamery stal hit i mezi "amatéry", kteří na ně stále častěji zaznamenávají své adrenalinové zážitky. A s oblibou je pak prezentují na webu.

Nabízené kamery jsou stále méně rozbitné, neprodyšnost vůči vodě je prakticky samozřejmostí. Lze je upevňovat všude možně. A natočené obrázky lze třeba ihned poslat na smartphony.

Příslušnou technologii lze dnes v dobré kvalitě pořídit za už plus minus pěti tisíc korun a výše. K těm, kdo jí dělají největší reklamu, patří například snowborďák Shaun White nebo surfař Kelly Slater. Když se extrémní sportovec Felix Baumgartner v říjnu 2012 vrhl z okraje stratosféry směr zemský povrch, měl na těle hned pět kamer GoPro.

Nicolas Woodman díky akčním kamerám pohádkově zbohatl.V témže roce činil obrat firmy 521 milionů dolarů (asi 10,4 miliard Kč), uvedl Woodman. Bližší čísla nemusí zveřejňovat, protože jde o jeho osobní firmu. Od prosince 2012 lze ale její tržní hodnotu odhadnout.

Tehdy zaplatil Foxconn, tchajwanský dodavatel Applu, za podíl 9,8 procenta na Woodman Labs 200 milionů dolarů. To odpovídá celkové hodnotě firmy kolem 2,3 miliardy dolarů (asi 46 miliard Kč).

Protože podle magazínu Forbes má Woodman ve své firmě většinu, stal se z něj zřejmě miliardář.

Woodman se dodnes prezentuje jako zástupce svých kunšaftů. Své výrobky hezoun rád testuje sám. K jeho úspěchu ale nevedla pohodlná cesta. Synek z movité kalifornské rodiny na začátku podnikání promrhal miliony dolarů od investorů na vlastním webovém herním portálu.

Schumacher na sjezdovce v Itálii.Mladý podnikatel se z krachu rozhodl vyléčit na dlouhé dovolené plné surfování. A během ní prý dostal nápad, který z něj udělal boháče.

Začal experimentovat s lacinou kamerou - a přišel na ideu GoPro. Na svém nápadu dřel jako kůň 18 hodin denně. V té době si podle svého líčení dokonce nasadil picí ruksak, aby se nemusel zdržovat chozením pro tekutiny.

Tyto drsné časy už jsou ale minulostí. Dnes létá Woodman v soukromém tryskáči a zvažuje, zda půjde na burzu. Když se ho magazín Business Week zeptal, zda má GoPro hodnotu dvě miliardy dolarů, odvětil: "Víc než to."

Úspěšný byznysmen sází na ducha doby. Takové kamery na helmách se už stávají celkem normální věcí. Lidé podle Woodmana touží stále více obrazově dokumentovat svůj život. I on si například natočil porod svého synka na GoPro. Bez helmy.

Rostou však i obavy, zda podobná zařízení nepřispívají k tomu, že stále více lidí je v touze po exkluzivních, extrémních záběrech ochotno více a více riskovat. A překračovat své možnosti. Množí se například smrtelné nehody těch, kdo propadli extrémnímu wingsuit basejumpingu. Někteří z nich si své smrťáky sami natočili a lze je spatřit na internetu.

Stále oblíbenější akční kamerky.Raketový úspěch GoPro může ale už brzy zpomalit ba zastavit jiná, podobná technika. Kamery na helmách už větří vážnou konkurenci ve specializovaných smartphonech.

Ve snaze hledat stále nové obrazové perspektivy začali už surfaři, horolezci či mountain bikeři využívat i drony.

Kamera na Schumacherově přilbě a zhruba dvouminutové video vyšetřovatelům prozradily, že miláček Němců vyjel těsně před svou nehodou ze značené sjezdovky do prašanu. Když ztratil rovnováhu a zamířil proti kusu skály, byl od okraje sjezdovky vzdálen tři až šest metrů.

Vyšetřovatelé vycházejí z toho, že sjezdovku opustil vědomě. Byl dobrý lyžař a lyžařské terény v Méribel dobře znal.

Autor: - pp -Foto: Profimedia , GoPro.com

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ