V Mnichově dnes začal proces s někdejším šéfem jugoslávské tajné služby Zdravkem Mustačem a jeho tehdejším podřízeným Josipem Perkovičem. Obžalováni jsou z napomáhání k vraždě chorvatského disidenta Stjepana Durekoviče v bavorském Wolfratshausenu v roce 1983.
Obžaloba oba muže viní z toho, že vraždu disidenta nařídili. Obžalovaní na úvod procesu odmítali vypovídat. Jako spolužalobkyně u soudu figuruje i vdova po oběti vraždy, ale dnes se ze zdravotních důvodů v soudní síni neobjevila.
Dvaasedmdesátiletý Mustač byl v letech 1982 až 1985 šéfem jugoslávské tajné služby SDS. Perković se později jejím šéfem stal také a po rozpadu federace vedl rovněž chorvatskou rozvědku.
V lednu Chorvatsko po dlouhých sporech vydalo do Německa Perkoviče a v dubnu také Mustače.
Záhřeb extradici dlouho odmítal a chtěl jí zabránit i po vstupu do Evropské unie v polovině loňského roku změnou zákona o soudní spolupráci s unií v trestních věcech. Přidalo do něj ustanovení, jež omezilo platnost evropského zatykače na činy spáchané po srpnu 2002. Tím byly z vydávání chorvatských občanů k trestnímu stíhání v zahraničí vyjmuty například i zločiny spáchané za války v bývalé Jugoslávii v první polovině devadesátých let.
To se Bruselu nelíbilo a unie přiměla Záhřeb k nápravě pod pohrůžkou sankcí, především pozastavení finanční pomoci. Zrušení kontroverzního ustanovení chorvatského zákona vstoupilo v platnost 1. ledna 2014. Týž den chorvatská policie Perkoviče i Mustače zatkla.
Spolkové státní zastupitelství devětašedesátiletého Perkoviče obvinilo, že najal vrahy, kteří Durekoviče zbili a zastřelili v garáži. Mustač a Perković později stáli u zrodu špionážní služby samostatného Chorvatska.
Proces u vrchního zemského soudu v Mnichově se koná za přísných bezpečnostních opatření a má trvat do jara.