Za zástupné války s Ruskem na Ukrajině začne summit Rusko-EU

Zahraničí
27. 1. 2014 18:00
Manuel Barroso, Vladimír Putin a Van Rompuy.
Manuel Barroso, Vladimír Putin a Van Rompuy.

Představitelé Evropské unie se připravují na úterní setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ve chvíli, kdy se na Ukrajině dál prohlubuje politická krize. Summit EU-Rusko tentokrát nemá být jen další podobnou schůzkou. Užší formát a kratší doba jednání mají přinést skutečně "strategický dialog" nad vzájemnými problémy nejen v geopolitické oblasti, ale třeba také v otázkách obchodu.

Podle významného unijního diplomata sílil v posledních měsících v Bruselu pocit, že summit "nemůže být jen 'byznys jako vždycky' o hospodářských otázkách". Změněn byl proto formát schůzky, místo dvou dnů jednání delegací jen dvě či tři hodiny intenzivní a otevřené "strategické diskuse" na nejvyšší úrovni.

Summit Rusko-EU roku 2013.V pořadí 32. summit EU-Rusko se měl původně konat už v prosinci, tehdy ale nebyl nalezen vhodný termín. Vztahy bloku a Moskvy jsou podle všeho jen pár dní před začátkem zimní olympiády v černomořském letovisku Soči na nejnižší úrovni od rusko-gruzínské války v roce 2008.

Unii budou zastupovat předseda Evropské komise José Barroso a Herman Van Rompuy, který předsedá jednáním členských zemí, spolu s šéfkou diplomacie Catherine Ashtonovou. Putina doplní jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov.

EU má dva body, které by chtěla dát Moskvě jasně najevo. V ukrajinské otázce je Brusel přesvědčen, že tamní nynější složitá situace má původ v ruském tlaku na kyjevskou vládu, aby před loňským summitem ve Vilniusu zmrazila podpis asociační dohody s Evropskou unií.

Ruští diplomaté v Bruselu naopak v minulých dnech připomínali cesty unijních politiků do Kyjeva, kde někteří z nich navštívili opoziční akce. Moskva a unie se tak z tlaku na Ukrajinu obviňují vzájemně.

Podle EU měl ruský tlak oficiálně především hospodářské důvody plynoucí z obav, které Rusko mělo z připravované smlouvy o volném obchodu mezi Ukrajinou a EU, jež s asociační dohodou souvisela. Ruské názory na smlouvy mezi EU a Ukrajinou přitom dnes vysoký zástupce EU označil před novináři za "extrémně neinformované".

Za svou roli na Ukrajině si EU svatozář rozhodně nezaslouží. Na snímku šéf EK Barosso."Ono to ale není tak komplikované, není to raketová věda," poznamenal. Smlouvy o volném obchodu podle něj může mít země s libovolnými partnery a nijak to neohrožuje prohlubování obchodních vztahů jinde.

Diplomat připomněl, že EU má nyní například podobnou obchodní smlouvu s Kanadou bez toho, že by to nějak ničilo hospodářství Spojených států.

Jinou věcí je podle diplomata naopak případný vstup Ukrajiny do chystané celní unie, kterou Moskva připravuje s Kazachstánem a Běloruskem.

Z kroku plynoucí sjednocení celních tarifů pak už zemím znemožňuje svobodné uzavírání zásadních smluv o volném obchodu s třetími partnery.

Ačkoliv diplomat zmínil, že případné sankce unijních zemí proti představitelům ukrajinské vlády prezidenta Viktora Janukovyče, jsou jednou z možností, které má unie na stole, snaží se podle něj EU nyní především přispět ke zklidnění situace v zemi a nastartování skutečného politického dialogu mezi vládou a opozicí.

S problematikou vztahů k sousedům a partnerům je podle diplomatů také "potřeba vyčistit vzduch" v takových otázkách, jako je postoj k lidským právům či základním svobodám. Kritická evropská pozice k vývoji v Rusku je přitom známá, unijní diplomat dnes připomněl, že také Rusko nedávno kritizovalo situaci v EU.

Druhou významnou otázkou, kterou představitelé EU na summitu nadnesou, je ruské chování v obchodní oblasti. Země, která v roce 2012 vstoupila do Světové obchodní organizace (WTO), je nyní nejen významným obchodním partnerem unie, ale také státem s velkým množstvím ochranných opatření. "Jsme silně zklamáni tím, co po vstupu nastalo.

Na Ukrajině bojuje Západ s Ruskem o postsovětský prostor.Členství Ruska ve WTO jsme výrazně podporovali.

Měli jsme za to, že je důležité takto silnou ekonomiku v organizaci mít," poznamenal diplomat.

Probírat by se ale měla i témata, kde osmadvacítka a Rusko spolupracují, či spolu alespoň dlouhodobě hovoří, jako je Sýrie či problematika íránského jaderného programu.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP , archiv Evropské komise

Další čtení

ilustrační foto

Německý ministr zemědělství trvá na mase ve školách. Původně byl řezník

Zahraničí
30. 4. 2025
Donald Trump před svými příznivci

Trump je 100 dnů v úřadu. Vychválil se do nebe, brání mír, oživil ekonomiku

Zahraničí
30. 4. 2025

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ