Zakázali nosit burky a teď se bojí o turisty

Zahraničí
8. 7. 2016 13:05
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Do nezáviděníhodné pozice se dostali hoteliéři ve švýcarském kantonu Ticino. Od 1. července totiž v regionu platí zákaz nošení burky, tedy oděvu, který zahaluje muslimské ženy. Problém je v tom, že právě bohatí muslimové tvoří nejžádanější část klientely zdejších hotelů a restaurací. A nikdo si nedovede představit, že ženy bohatých arabských šejků budou platit pokuty za "nelegální" oblečení.

O zákazu nošení burek rozhodli obyvatelé kantonu v referendu už v roce 2013, kdy se pro zákaz vyslovilo 65 procent hlasujících. A to paradoxně navzdory faktu, že kanton, v němž se většinově mluví italsky, zdaleka nepatří ve Švýcarsku k regionům s nejvyšším podílem muslimského obyvatelstva. Ba právě naopak. "Přes sedmdesát procent obyvatelstva tvoří příslušníci římsko-katolické církve, muslimů tady žije velmi málo," upozornil německý deník Süddeutsche Zeitung.

Referendum se uskutečnilo v době, kdy se celý kanton s 350 tisíci obyvatel začal zejména kvůli sílícímu švýcarskému franku potýkat s úbytkem turistů ze sousedních zemí. Proto turistické centrály začaly verbovat turisty i z jiných, netradičních destinací, a to velmi úspěšně zejména v bohatých arabských zemích. Nyní tvoří bohatí Arabové 2,1 procenta všech ubytovaných hostů ve zdejších hotelech, celkově ročně utratí v kantonu 19 milionů franků (takřka půl miliardy korun). Se svou kupní silou tak patří k nejváženějším zahraničním hostům vůbec.

Zákaz nošení burek ve švýcarském kantonu Ticino ovlivňuje tamní cestovní ruch (ilustrační foto).Zákaz nošení burek se přitom takřka bez výjimky týká právě muslimských turistek, nikoliv domácích vyznavaček islámu. Těch v kantonu žije jen minimum. Pokud policisté budou chtít zajistit dodržování "antiburkového" zákona, budou se muset z velké části na ulici nebo v restauracích obracet na ženy bohatých Arabů. Zatím se tak neděje, protože policie stanovila určitou dobu "hájení", během které se chce na možné střety připravit. Podle Süddeutsche Zeitung nechal Michele Bertini, policejní šéf v Luganu, vytisknout v arabštině letáky, které na zákaz nošení burky upozorňují.

Zároveň nechala policie vyškolit "mezikulturní mediátory", schopné ženám vysvětlit, co se po nich vlastně vyžaduje. To totiž může být problém. Podle SDZ 98 procent policistů v Luganu nemluví anglicky, natož arabsky.

Pokuty za nošení burky přitom nejsou zanedbatelné ani pro bohaté arabské návštěvníky. Za zahalování ženského těla a tváře podle muslimského vzoru na veřejnosti hrozí pokuta až 10 tisíc švýcarských franků (260 tisíc korun).

Všichni v Luganu proto s napětím čekají, zda a  jak se "antiburkový" zákon projeví na turistickém ruchu, tedy zda se mu bohatí Arabové přizpůsobí, nebo budou raději jezdit na dovolenou jinam. Dokonce i turistická centrála v kantonu Ticino vydala prohlášení, v němž sice na jedné straně respektuje demokratickou vůli účastníků referenda, na druhou stranu připouští, že ženy, které se chtějí na veřejnosti zahalovat, se zřejmě začnou regionu vyhýbat. A z toho mohou těžit třeba hotely v sousední Itálii.

Jak velké hospodářské škody "antiburkový" zákon způsobí, zatím nikdo nedokáže odhadnout. Vyhlášený boj proti burkám v Luganu se však může stát jakýmsi testem pro celé Švýcarsko a možná i pro další evropské země. Iniciátoři referenda o burkách v kantonu Ticino, mezi které patří zejména konzervativní Švýcarská lidová strana a pravicově-populistická Lega dei Ticinesi, totiž sbírají podpisy, nutné k tomu, aby bylo stejné referendum vyhlášeno v celém státě.

Autor: Marek KerlesFoto: ČTK/Kamaryt Michal

Další čtení

Česká muniční iniciativa získala finance z Kanady, Norska, Dánska a Nizozemska

Zahraničí
3. 4. 2025

Orbán řekl, že Maďarsko odstupuje od ICC, protože soud je nyní zpolitizovaný

Zahraničí
3. 4. 2025
ilustrační foto

Turista ohrozil izolovaný kmen sběračů a lovců. Přivezl jim colu. Úřady ho zatkly

Zahraničí
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ