Zakáže OSN roboty zabijáky dřív, než bude pozdě?

Zahraničí
16. 5. 2014 09:39
Roboti nemohou trpět. Jak je tedy potrestat či odradit?
Roboti nemohou trpět. Jak je tedy potrestat či odradit?

Terminátor, Matrix, Blade Runner, Transformers, Číslo pět žije či Hvězdné války... Významná část hollywoodských sci-fi trháků staví na konfrontaci se zabijáckými roboty, droidy, androidy, kyborgy, prostě stroji. A málokdy se odehrávají v budoucnosti, která by pro lidstvo byla příjemná. Může se vývoj skutečně ubírat takovým směrem? Odborníci v těchto dnech v rámci OSN diskutují, zda by se roboti-zabijáci neměli rovnou zakázat mezinárodní smlouvou, než bude pozdě.

V posledních letech se hovoří zejména o bezpilotních letounech - dronech, z nichž ty největší mají palebnou sílu srovnatelnou s bitevními vrtulníky; zdaleka však nemusí jít o létající zabijáky známé díky americké válce s terorismem. Například americký pokusný samohyb Crusher na šesti kolech překonává terény, které by lidskou posádku přinejmenším ošklivě pomlátily; vedle nákladu může nosit i kulomety. Roboti se ale ani nemusejí pohybovat - demilitarizované pásmo mezi Korejemi už pokusně hlídají automatické střílny Samsung SGR-A1.



Na dálku je sice řídí lidští operátoři, ale vývoj jde dál a roboti jsou schopni stále větší samostatnosti. Z čistě technického hlediska dříve nebo později budou umět fungovat bez dozoru, a tedy i zabíjet. Nadnárodní nezisková organizace Human Rights Watch (HRW) se tomu snaží předejít, od loňska tak vede proti zabijáckým robotům kampaň. "Vzhledem k nekonečnému množství možných scénářů nemohou být roboti předprogramováni, aby si poradili s každou okolností. Plně automatické zbraně by byly náchylné ke svévolnému zabíjení, kdyby čelily nepředvídaným situacím," argumentuje HRW. "Podle řady robotiků je velmi nepravděpodobné, že by šlo v blízké budoucnosti vyvinout roboty s určitými lidskými kvalitami, jako je úsudek a schopnost rozpoznat lidi."



"U autonomních zbraňových systémů nelze zaručit, že budou předvídatelně dodržovat mezinárodní právo," řekl BBC Noel Sharkey, předseda Mezinárodního výboru pro kontrolu robotických zbraní. Je jedním z expertů, kteří dorazili do Ženevy na konzultace v rámci jednání o Úmluvě o některých konvenčních zbraních (CCW). Úmluva z roku 1980, respektive pět dodatkových protokolů se snaží omezovat takové zbraně, jež mohou způsobovat nadměrné utrpení nebo zasahovat vedle vojáků i civilisty. Například jde o tříštivé a zápalné zbraně, oslepující lasery nebo nástražné miny. Roboti by mohli být dalším dodatkem.

O něco optimističtější náhled na technický vývoj zastává Ronald Arkin z Georgijského institutu technologie. Inteligentní zbraňové systémy by podle něj naopak mohly zredukovat riziko lidské chyby. Jenže to je ještě hudba budoucnosti. "Podporuji moratorium, dokud to nenastane," vysvětlil BBC.

Robota nepotrestáte

Vyvíjený pásový robot SWORDS.I kdyby se riziko chyby snížilo sebevíc, problém je i v odpovědnosti, pokud by k chybě přece jen došlo. "Zbraň samotnou nelze odradit či potrestat, protože stroje nemají schopnost trpět. A pokud nadřízený důstojník, programátor nebo výrobce nenasadí či nevyrobí takovou zbraň s jasným záměrem spáchat zločin, zřejmě neponesou odpovědnost za skutky robotů," varuje HRW.

Před rokem se tomuto právním problému věnoval zvláštní zpravodaj OSN pro mimosoudní popravy a zabíjení Christof Heyns a doporučil prozatím uvalit na vývoj a výrobu automatických zabijáků moratorium. K němu zatím nedošlo, ale o věci se alespoň diskutuje na mezivládní úrovni a některé strany se snaží mírnit obavy. Americké ministerstvo obrany například vydalo směrnici, podle níž musí každé rozhodnutí o použití smrtící síly kontrolovat člověk. A ostatně prý ani automatické zbraně nevyvíjí.

Jenže jak napsal server Gizmodo, americké letectvo má potíž se sháněním nových operátorů. I když se zdá pilotování na dálku bezpečné, operátoři trpí podobnými posttraumatickými syndromy jako přímí účastníci bojů. Navíc kariérní postup od počítače nebývá tak rychlý jako v poli. Možná bude jistá autonomie brzy v praxi zapotřebí.

Americké letectvo těžko shání nové operátory dronů.

Autor: - mav -Foto: Pentagon , sids1 (CC BY 2.0)

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ