<span>Zdemolovaný moldavský parlament</span> ovládla policie

Zahraničí
8. 4. 2009 10:23
Komunismus je volba mrtvol, říká plakát demonstrantů.
Komunismus je volba mrtvol, říká plakát demonstrantů.

Policejní těžkooděnci pod palbou kamenů a cihel.Těžkooděnci moldavské policie v časných ranních hodinách znovu ovládli dolní patra budovy parlamentu a prezidentského úřadu, která v úterý obsadili a zdemolovali opoziční demonstranti. Budovu hlídá stovka příslušníků pořádkové policie. Policisté zadrželi ve městě 193 lidí, které obvinili z rabování a zločineckých útoků.

Ráno vládl v ulicích moldavského hlavního města klid. Na chodníku před parlamentem dohořívají trosky nábytku, které demonstranti vyhodili v úterý okny ven. V ulicích se uklízejí střepy skla, rozbité počítače a roztrhané dokumenty, které demonstranti rovněž vyházeli.

ČTĚTE TAKÉ: Proti komunistům. V Moldávii dobyli parlament 
                        Moldova volí. Mnozí si přejí spojení s Rumunskem

FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Na sloupech před vstupem do parlamentu demonstranti nakreslili graffiti znázorňující zkřížený srp a kladivo. Téměř všechna okna parlamentu jsou rozbitá, mnohá z nich i ohořelá od požáru, který v úterý v parlamentu vypukl. 

Muž vynáší tiskárnu z parlamentních kanceláří.

Demonstranti slíbili, že dnes dopoledne se znovu sejdou před budovou parlamentu. Opozice ale vyzvala své přívržence, aby se zřekli násilí. Do Kišiněva se dnes chystají podpořit demonstranty i stoupenci opozice z venkova.

Policie zadržela 193 osob, z toho osm mladistvých. Všichni byli obviněni z rabování, výtržnictví a zločineckých útoků. Při úterních násilnostech byla asi stovka lidí zraněna, mezi nimi i policisté. Jedna žena zemřela v budově parlamentu.

Opozice demonstruje proti údajně zfalšovaným nedělním volbám do parlamentu, v nichž s převahou zvítězila vládnoucí komunistická strana. Na 10 tisíc, podle opozice 15 tisíc, převážně mladých Moldavanů v úterý v Kišiněvu požadovalo přepočítání hlasů nebo přímo vypsání nových voleb.

mapa.Demonstrace se zvrhla v násilnosti, při nichž dav vyplundroval část budovy parlamentu a část kanceláří prezidentského úřadu.

Moldavský prezident Vladimir Voronin v úterý v televizi ostře zaútočil na opoziční demonstranty a obvinil je z pokusu o státní převrat. Vyjádřil odhodlání bránit stát a jeho integritu všemi prostředky.

Svět včetně českého předsednictví EU na vývoj situace reagoval výzvami ke klidu a k pokojnému řešení problému. K používání nenásilných prostředků v Moldavsku vyzval i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Politická situace v Moldavsku je nepřehledná i po volbách zejména proto, že prezident Voronin musí do konce měsíce opustit funkci po vypršení druhého mandátu za sebou.

Komunisté ale nemají přes volbami získanou většinu v 101členném parlamentu dost hlasů na to, aby si zvolili dalšího prezidenta ze svých řad. Potřebují k tomu získat podporu alespoň části opozičních poslanců.

Předák opozice Vlad Filat zdůraznil, že vládní místa odmítla žádost opozice o přepočítání hlasů z nedělních voleb.

"Ústřední volební komise náš požadavek odmítla. Byla porušena dohoda, které jsme dosáhli s Voroninem," řekl Filat a vyjádřil obavy, že režim sáhne po úterních násilnostech k tvrdým represím.

Do Rumunska, do Evropské unie. Tam chtějí moldavští demonstranti.

Foto: Reuters, ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ