Zdravstvuj, Pobaltí. A ruské vojsko na západě cvičí a cvičí

Zahraničí
19. 3. 2014 15:55
Ruský letoun Su-34.
Ruský letoun Su-34.

Ruská armáda zahájila rozsáhlé cvičení letectva na severozápadě země v blízkosti pobaltských států, které jsou členy NATO. Manévry, do nichž jsou zapojeny stíhací letouny i bombardéry, se podle zdroje konají v oblastech, které nesousedí s Ukrajinou. Plánovány prý byly již v prosinci a nemají žádnou politickou souvislost. Jak ale poznamenávají média, mohou tyto manévry zvýšit napětí mezi Severoatlantickou aliancí a Moskvou kvůli ruské anexi Krymu.

Spojené státy zahájily dnes ráno v Černém moři námořní cvičení s bulharskou a rumunskou armádou. Washington v této souvislosti oznámil, že jde o plánovanou akci bez souvislosti s krizí na Ukrajině.

Ruské T-72 při manévrech.Již minulý týden přiletělo do Polska ke společnému cvičení 12 bojových letounů F-16 americké armády.

Na druhé straně Rusko "na žádost" Minska přesunulo na svou leteckou základnu v Bělorusku rovněž 12 bojových letadel.

Agentura Interfax s odvoláním na mluvčího západního vojenského okruhu ruských ozbrojených sil Olega Kočetkova uvedla, že do dnes zahájeného cvičení ruského letectva se zapojí více než 40 bojových letounů Suchoj a MiG.

Probíhat bude mimo jiné v Leningradské oblasti, která sousedí s Estonskem a Finskem. Prvně jmenovaná země je členem NATO.

Rusko provedlo v uplynulých týdnech dvě velká cvičení u hranic s Ukrajinou, čímž vyvolalo obavy, že se připravuje k intervenci na východě Ukrajiny, kde tvoří významnou část obyvatelstva etničtí Rusové.

Ruští dělostřelci při manévrech.Prezident Vladimir Putin se snažil v úterním projevu tyto obavy uklidnit tvrzením, že po Krymu nemá v úmyslu další oblasti sousední země obsadit, ani Ukrajinu rozdělit. Vyhradil si ale právo vyslat tam své vojáky, "bude-li to nutné k ochraně Rusů".

Spojené státy budou okamžitě reagovat na jakoukoli agresi proti členům Severoatlantické aliance, řekl dnes v souvislosti se zprávami o vývoji situace na Ukrajině americký viceprezident Joe Biden. Během své návštěvy v Litvě také Moskvě vzkázal, že anexe Krymu zavede Rusko na "temnou stezku" směrem k mezinárodní izolaci.

Pobaltské státy jsou členy NATO, Ukrajina nikoli. USA by na jakýkoli útok na členské státy aliance ze strany Ruska zcela jistě reagovaly, uklidňoval ve Vilniusu Biden.

Do Litvy přijel den poté, co ruský prezident Vladimir Putin navzdory nesouhlasu Kyjeva podepsal smlouvu o přistoupení ukrajinského separatistického a ruskojazyčného Krymu k Ruské federaci.

Americký viceprezident Biden s litevskou prezidentskou ve Vilniusu."Dokud bude Rusko pokračovat po této temné stezce, bude čelit narůstající politické a ekonomické izolaci," řekl Biden. "Rusko nemůže pomíjet fakt, že svět se mění a že jeho jednání otevřeně odsuzuje," dodal Biden po setkání s litevskou prezidentkou Dalií Grybauskaitéovou a lotyšským prezidentem Andrisem Berzinsem.

"Máme zde pokus překreslit pomocí brutální síly hranice evropských států a zničit poválečnou architekturu Evropy," varovala Grybauskaitéová. Anexe Krymu podle ní neohrožuje jen samotnou Ukrajinu, ale i bezpečnost v širším regionu, a tím i celé mezinárodní společenství.

Autor: ČTK , Reuters, INTERFAXFoto: archiv ruské armády

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ