Dominující postavení, které mají absolventi soukromých škol na veřejný a politický život v Británii, je "opravdu šokující". Podle britského listu The Daily Telegraph to prohlásil bývalý konzervativní premiér John Major. Podle něj "vrchní příčky moci" v zemi ovládají lidé obdobného původu. V projevu ke konzervativním aktivistům v Norfolku na severu Anglie minulý týden kritizoval fakt, že na vlivných pozicích v britských institucích je jen minimum lidí z dělnické nebo nižší střední třídy.
"Naprosto v každé sféře vlivu v Británii jsou v roce 2013 na vrchních příčkách moci v drtivé většině lidé se soukromým vzděláním nebo ze zámožné střední třídy," řekl. "Pro mě, pro člověka s mým původem je to opravdu šokující," řekl Major. On sám vyrůstal ve skromných poměrech v chudé londýnské čtvrti Brixton a chodil do státní střední školy. Premiérem byl v letech 1990 až 1997.
Naopak více než polovina nynější vlády konzervativců a liberálních demokratů chodila do nákladných středních soukromých škol a je zámožná. V Etonu studovali premiér David Cameron a londýnský starosta Boris Johnson, stejně jako arcibiskup z Canterbury Justin Welby.
Liberálnědemokratický vicepremiér Nick Clegg chodil na další prominentní střední školu Westminster, zatímco ministr financí George Osborne a zástupkyně šéfa opozičních labouristů Harriet Harmanová do soukromé školy St Paul's.
Příliš mnoho dětí je kvůli nedostatku možností pro vzdělání "uzavřeno do prostředí, do kterého se narodily". "Vzpomínám si dost ze své minulosti, abych byl pobouřen ve jménu lidí, kteří jsou ponecháni napospas, když se ztrácí společenská mobilita," řekl Major.
Z tohoto "kolapsu společenské mobility" obvinil předcházející labouristické vlády. Podle něj za sebou v letech 1997 až 2010 zanechaly "viktoriánskou propast mezi stagnací a touhou něčeho dosáhnout".
Podle The Daily Telegraph bude i tak Majorův projev zřejmě považován za útok na Camerona, který byl již v minulosti kritizován za to, že se obklopuje poradci a ministry podobného původu.
Major také vyzval centrální banku, aby vrátila úrokové sazby na "normální úroveň" tří až pěti procent. Nynější nízké úroky zavedené po krizi v roce 2008 jsou podle něj nespravedlivé a poškozují střadatele, především důchodce, kterým se kvůli tomu snižuje životní úroveň.
Majorův projev je již druhým komentářem současné politiky v poslední době. Koncem října varoval před skrytou chudobou "milionů nemajetných" a vyzval k mimořádné dani z nadměrných zisků energetických společností, které před nadcházející zimou výrazně zvýšily ceny. "Vlády by měly chránit lidi a ne instituce," řekl v říjnu Major.