Každý pátek na začátku šabatu ožívá impozantní synagoga v Portu hovorem v angličtině, francouzštině, španělštině i portugalštině. Malá židovská komunita na severu Portugalska, která vymizela v patnáctém století, nyní zažívá obrodu a otevírá se Židům, kteří se cítí být jinde v Evropě ohroženi.
"V Evropě se vzmáhá antisemitismus, ale Porto se zdá být přístavem míru: tady můžeme být klidně Židy," tvrdí Sam Elijah, předseda komunity, která měla před čtyřmi lety sotva dvacet členů. Teď jich má asi dvě stě, a to z různých zemí. Komunita neváhá v zahraničí propagovat Porto a předpokládá, že se v nadcházejících letech silně rozroste, zejména díky přílivu Židů z Turecka a Francie.
Rodina Zekriových tam se dvěma dcerami ve věku tří a pěti let přijela v srpnu 2015. Patří k padesátce francouzských Židů, kteří už v tomto velkém městě na severu Portugalska žijí. Rodina pocházející z Izraele se nejprve usadila v jihofrancouzském Toulouse, aby tam podpořila židovskou komunitu po atentátech z března 2012, kdy džihádista Mohamed Merah zavraždil v místní židovské škole tři děti a jednoho učitele.
"Viděli jsme antisemitismus zblízka, a to byl jeden z důvodů, proč jsme se přestěhovali do Porta," říká Zekri.
Onoho pátečního dne se tato věřící rodina připravuje na šabat, kdy je podle židovské víry zakázáno pracovat, používat elektřinu nebo řídit auto. Je nutné navařit dopředu a nastavit osvětlení tak, aby se v požadovanou hodinu vypnulo... "Je to vždycky zápřah, ale pak si můžeme dopřát naprostý odpočinek," vysvětluje otec rodiny.
Mají rádi Židy
"Tady se mohu procházet bezstarostně s kipou na hlavě. Často se mi stává, že mě lidé zastavují a říkají, že mají Židy rádi. Taková slova jsem nikde jinde neslyšel, ani ve Francii, ani v Evropě," říká Zekri, který v Portu pokračuje ve studiu medicíny.
Na podzim přijede první rodina z Turecka. Umožní to zákon, který platí od loňského roku a který podobně jako ve Španělsku nabízí sefardským Židům portugalské občanství jako odškodnění za pronásledování a vyhošťování, jemuž byli koncem patnáctého století vystaveni jejich předkové.
Celkem pět set potomků vyhoštěných Židů již získalo portugalské občanství prostřednictvím komunity v Portu, z toho kolem sedmdesáti procent Turků. Eliran Fraedge, který s manželkou a dcerou přijel z Izraele v roce 2007, byl mezi prvními. Nyní říká, že se cítí být Portugalcem. "Je to pro život ta nejlepší země."
Přicházejí z celého světa
Židé přicházejí do Porta z Evropy i z Blízkého východu, ale také z Asie či Ameriky. Třeba devětatřicetiletý Dan Capriles opustil Kolumbii a nelituje toho. Váží si obyvatel Porta, kteří podle něho vědí, že Židé vždy k historii města patřili.
Synagoga v Portu je kromě náboženských obřadů i centrem, kde se Židé setkávají a kde mají služby důležité pro rozvoj komunity. Je tam prodejna košer produktů, brzy se tam otevřou jesle a škola. V prvním patře je muzeum historie Židů ve městě. Je to největší synagoga na Pyrenejském poloostrově a v roce 2012 byla kompletně opravena díky darům z celého světa.
Loni Porto navštívilo asi deset tisíc židovských turistů. Vedle synagogy je hotel Da Musica, který je přizpůsoben potřebám věřících Židů. "Máme oddělenou kuchyni, kde se připravují košer pokrmy," vysvětluje ředitelka hotelu Liliana Castanheirová. "O šabatu zůstávají automatické dveře hotelu stále otevřeny, aby hosté nemuseli používat elektřinu," dodává.