Židé opouštějí Británii. Kvůli brexitu

Zahraničí
7. 11. 2016
Brexit (ilustrační foto).
Brexit (ilustrační foto).

Potomci Židů, kteří utekli před nacismem do Británie, po brexitu hromadně žádají o německé pasy. Berlín zaznamenal dvacetinásobný nárůst žádostí o občanství - důvodem je strach z izolace Británie a vzestup rasismu.

Anketa:

Má po brexitu následovat i czexit - tedy odchod České republiky ze struktur Evropské unie?

Jméno žurnalisty a spisovatele Thomase Hardinga je v Británii dobře známo. Dnes osmačtyřicetiletý autor píše o tom, co je mu nejbližší - nacismus, Židé, jejich emigrace a návrat. Uvedl se knihou Hanns a Rudolf, životními příběhy poručíka Hannse Alexandera, německého Žida v britské uniformě, který těsně po válce vyšetřuje zločiny velitele Osvětimi Rudolfa Hösse. O Hardingově osobním dilematu spojeném se současnými událostmi pak vypovídá jeho poslední kniha Dům u jezera. Vybudoval ho Hardingův pradědeček Alfred Alexander, lékař, mezi jehož pacienty patřili třeba vědec Albert Einstein nebo zpěvačka Marlene Dietrichová. Nacisté majetek zkonfiskovali a část rodiny poslali do koncentráku, šest členů nepřežilo, babička a dědeček se zachránili útěkem do Británie. Harding vzpomíná, že doma se nesměly kupovat německé výrobky a na dovolenou se jezdilo kamkoli po Evropě s výjimkou Německa. Až teprve na sklonku života se babička Elsie rozhodla ukázat Thomasu Hardingovi a jeho šesti bratrancům město svého mládí a odtud taky spisovatel čerpal inspiraci ke své knize.

Německé úřady nyní zpracovávají na 400 žádostí o občanství z řad Britů a dalších 100 lidí o ně hodlá požádat v nejbližší době. Pomáhá jim Asociace německých uprchlíků. "Vznikli jsme proto, abychom před více než 70 lety umožňovali běžencům usadit se tu. Teď jsme v situaci, kdy jim kvůli současnému vývoji v Británii asistujeme při získávání německého a rakouského občanství," řekl listu The Guardian šéf organizace Michael Newman. Sami potomci Židů německý přístup vesměs oceňují a pochvalují si, že  se tamní společnost poučila a do jisté míry zbavila antisemitismu a xenofobie.

Někteří z židovských žadatelů o azyl si naopak stěžují na atmosféru v Británii. "Jsme šokováni nárůstem rasismu a nemyslím si, že nás jako Židů se to nebude týkat," říká Rachel Housemanová, podle níž problémy může způsobit cizí jazyk a odlišný vzhled. "Můžete slyšet o různých incidentech," řekl německému rádiu Deutsche Welle židovský mladík jménem Jonathan: "Stačí, když začnete mluvit a slyší váš cizí přízvuk."

* Jak vychází Německo vstříc uprchlíkům před nacistickým režimem?

* Jak se dnes jejich potomci vyrovnávají s obrovským rozsahem a krutostí nacistických zločinů?

* Kolik britských Židů se chystá odjet kvůli brexitu ze země?

Časopis Týden.Odpovědi na tyto otázky a celý text článku najdete v nejnovějším čísle časopisu TÝDEN, které je právě v prodeji.

Autor: Tomáš VlachFoto: ČTK , PA/Daniel Leal-Olivas

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné