Na útěku
Zima a "přibouchnuté" hranice. Peklo migrantů na pouti Evropou
23.11.2015 12:55 Aktualizováno 23.11. 15:53
Situaci uprchlíků na takzvané balkánské trase v současné době komplikuje počasí, špatné hygienické podmínky a omezení na hranicích. Informuje o tom česká iniciativa Pomáháme lidem na útěku, jejíž dobrovolníci a koordinátoři na Balkáně migrantům pomáhají. Srbské a slovinské úřady prý zaznamenaly v posledních dnech pokles počtu přicházejících běženců.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
Na severu Srbska, kde ve vesnici Adaševci u srbsko-chorvatského hraničního přechodu Šid působí i český tým, v neděli napadl sníh. Jestliže by se tam průchod hranicí zpomalil nebo zastavil, zůstaly by na místě tisíce lidí.
"Stále nejsou připravené kapacity na takovéto počasí. Pokud by se uzavíraly hranice a opět napadl sníh, jsou zde vyhovující podmínky maximálně pro desetinu očekávaných uprchlíků," upozornil koordinátor Jan Skalík.
Podle iniciativy Pomáháme lidem na útěku přivážejí autobusy z jihosrbského Preševa do Adaševců denně až tři tisíce lidí. Ti pak čekají na vlaky, které je odvážejí dál do Chorvatska.
"Rozdáváme jim teplé oblečení, vodu, hygienické potřeby a informujeme je, kde jsou a co je dál čeká," uvádí Skalík. Dodává, že vedle nepříznivého počasí jsou největším problémem nevyhovující hygienické podmínky.
Pro tisíce lidí je podle něj k dispozici jen jeden kohoutek s užitkovou vodou a jedna cisterna s pitnou vodou. Mobilní záchody nejsou čištěné, a jsou proto při vysokém počtu procházejících lidí nepoužitelné.
I v Srbsku se připravují na to, že země na migrační trase budou dál umožňovat průchod výhradně uprchlíkům z válečnými konflikty postižených oblastí. Ostatní běženci, kteří na srbském území uváznou, mají být soustředěni ve třech centrech - Krnjača, Dimitrovgrad a Principovac. Podle českých dobrovolníků ale ani Dimitrovgrad ani Principovac nejsou na zimu připravené, chybí tam vytápění.
Server BalkanInsight upozornil na svízelnou situaci migrantů také na řecko-makedonské hranici. Makedonie už čtvrtý den pouští do země jen utečence ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Ostatní, pocházející hlavně z Íránu, Libye, Maroka, Somálska a Bangladéše, dál nesmějí. Makedonské úřady poukazují na to, že k tomu byly přinuceny poté, co obdobné opatření přijaly další země na migrační trase - Slovinsko, Chorvatsko a Srbsko.
Na řecké straně u přechodu Idomeni/Gevgelija je v současné době několik tisíc lidí, kteří protestují a dožadují se volného průchodu. Domů se prý už vrátit nemohou.
Pět mužů, kteří tvrdí, že jsou Íránci, si podle agentury AFP na protest sešilo ústa. Několik dalších demonstrovalo tím, že se v chladném deštivém počasí svléklo do půli těla. "Jen svoboda" mělo napsáno na tělo několik mladíků z této skupiny protestujících.
Ředitel bělehradského Centra na ochranu a pomoc žadatelům o azyl Radoš Djurović dnes agentuře APA řekl, že v posledních dnech přichází do Srbska o 2000 migrantů méně. Pokles je prý patrný od té doby, co jsou od poloviny předchozího týdne do Srbska pouštěni jen uprchlíci ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku.
Pokles počtu přicházejících migrantů zaznamenalo podle slovinské agentury STA i Slovinsko.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.