Roztrpčení na německé extrémně pravicové scéně. U neonacistů oblíbená značka oblečení Thor Steinar už není v německých rukou. Výrobce MediaTex GmbH z braniborského městečka Königs Wusterhausenu převzal investor z Dubaje. Co dále? ptají se mnozí neonacisté.
Ke změně poměrů ve firmě MediaTex došlo už loni v listopadu, což si lze přečíst na stránkách příslušného obchodního rejstříku soudu v Postupimi, ale věc vešla ve všeobecnou známost až nyní, kdy na internetových stránkách začala kolovat kopie výpisu z registru.
Vedle dosavadního výkonného ředitele Uwe Meusela stojí jméno Mohammeda W. Aweidaha, narozeného ve Spojených arabských emirátech. Firmu převzal nový investor z Dubaje. Meusel německému tisku stručně sdělil, že po dvaceti letech obchodů v Německu plánuje podnik expanzi do Severní Ameriky, Ruska, Asie a Pobaltí. Nic dalšího uvést nechtěl.
U „pravých" nositelů značky Thor Steinar vyvolala tato zpráva rozporuplné reakce. Část je rozhořčena a roztrpčena a na webu se už objevily výzvy k bojkotu značky. Už dříve nesla část neonacistů nelibě, že z výnosů jimi oblíbené firmy nesměřuje alespoň část na pravicovou scénu. A nyní další rána - vydělané peníze míří do arabských rukou.
Jeden z diskutujících na neonacistických internetových stránkách píše, že příležitostné problémy, které mu nošení značky Thor Steinar přinášelo, dokázal dosud skousnout, protože šlo o domácí firmu a ideologii. Ale teď, když zisky poplynou kamsi do Dubaje?!
Mnozí experti se shodují v tom, že firma Thor Steinar ve svém názvu i designu záměrně koketuje s mýticko-germánskými prvky. Právě proto je na pravicové scéně velmi oblíbená a slouží i ke vzájemné identifikaci jejích členů. Kdo nosí Thor Steinar, vyznává se nepřímo ze sympatií k určité (hnědé) ideologii. Její sympatizanti prostě vědí... V minulosti firma používala i runy (znaky používané kdysi v germánských jazycích).
Nošením oblečení Thor Steinar (není jedinou, která je na neonacistické scéně oblíbená) se člověk z něčeho vyznává, aniž by se musel vyznat..., říkává se na adresu značky. Věcí už se zabývaly i soudy, například runami připomínajícím nápis „SS", ale například zemský soud v Braniborech došel v zásadě k závěru, že jde o nejednoznačné, fantaskní hraní s pravicovými symboly.
Výrobce Thor Steinar opakovaně v minulosti dementoval, že by měl kontakty na extrémně pravicovou scénu a veřejně vystupoval jako zcela nepolitická firma.
Není vyloučeno, že výzvy k bojkotu Thor Steinaru se rozšíří, kult značky rychle vybledne a neonacisté si oblíbí značku jinou.
Není to tak dlouho, co na oblibě u pravičáků hodně ztratila britská značka Lonsdale. Trička s jejím logem se například nosila s částečně rozepnutým pulovrem tak, aby byla vidět jen písmena NSDA - tedy skoro celá zkratka neblaze proslulé Hitlerovy partaje.
Foto: creative commons a Lucie Pařízková