Zrušit "džungli"? Je tam 1290 dětí bez rodin, děsí se úřady

Zahraničí
13. 10. 2016 15:20
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Plánované zrušení improvizovaného uprchlického tábora v Calais na severu Francie zkomplikovalo zjištění, že mezi zhruba 9000 obyvateli této "džungle" žije téměř 1300 nezletilých imigrantů bez rodin. Asi 500 z nich se chce dostat za příbuznými do Británie, uvedli odborníci OSN a aktivisté. Podle francouzských médií nemohou úřady ze zákona tyto osamělé děti přemístit do některého z dalších center, která připravily pro obyvatele tábora na různých místech Francie.

"Sčítání, které v táboře v minulých dnech uskutečnilo sdružení France Terre d'Asile a Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky, zjistilo 1290 izolovaných nezletilců. Většině z nich je 15 až 17 let, velmi malému počtu je méně než 12," upřesnil Pierre Henry, ředitel francouzského sdružení pro pomoc migrantům. Dalším osudem mladých imigrantů by se měli zabývat soudci pro děti a další speciální orgány. O těch nezletilcích, kteří mají údajně rodiny v Británii, začal s Londýnem jednat francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Vyzval Brity, aby "splnili svou morální povinnost". Britská ministryně vnitra Amber Ruddová ho ujistila, že její země uplatní mezinárodní dohody o sjednocování rodin a požádala o seznam všech dětí, kterých by se to mělo týkat.

Francouzská vláda slíbila zlikvidovat tábor zvaný džungle, v němž jsou velmi špatné hygienické a další životní podmínky, do konce roku. Přesný termín nebyl stanoven, ale podle médií by převoz tamních imigrantů do asi 160 připravených center mohl začít 17. října. Již v příštích dnech by úřady mohly začít evakuovat a likvidovat 72 nelegálních obchodů, které v táboře vznikly. Proti tomuto záměru se humanitární organizace odvolaly k soudu, ale úřady ve středu soudní při vyhrály.

Běženci v Calais vyvolávají už delší dobu napětí mezi Paříží a Londýnem. Velká část obyvatel tábora, kteří pocházejí především ze Sýrie, Eritreje a Súdánu, totiž nechce zůstat ve Francii, ale dostat se do Británie a až tam požádat o azyl. Britská vláda však odmítá přistěhovalce z Calais s odůvodněním, že o azyl musejí podle pravidel EU žádat v členské zemi, do které vstoupili jako první.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/AP , Thibault Camus

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ