Evropská unie nabídne v listopadu na společném summitu zemím Východního partnerství svou představu, jak by měly v příštích letech dál vypadat vzájemné vztahy. Podle náměstka českého ministra zahraničí Iva Šrámka se země EU shodují, že Východní partnerství, projekt iniciovaný v roce 2009 za českého předsednictví unie, je "vzhledem k současnému složitému geopolitickému kontextu" velmi důležitým programem a je třeba se mu nadále věnovat.
Projekt spolupráce Evropské unie se šesti státy z východu Evropy a Kavkazu - snad s výjimkou specifické situace kolem Ukrajiny - zastínily v Evropě v posledních měsících události související s migrační krizí. Tedy především dění v Sýrii a situace ve Středozemním moři. Přesto jsou vztahy EU s východoevropskými zeměmi významné, například v souvislosti s napětím, které nyní z řady důvodů panuje mezi evropskými metropolemi a Moskvou.
Poslední summit EU s představiteli Běloruska, Ukrajiny, Moldavska, Arménie, Ázerbájdžánu a Gruzie se konal v květnu 2015 v Rize. Nyní je schůzka plánovaná na 24. listopadu do Bruselu. Už v červnu se setkají ministři zahraničí bloku a partnerských zemí v Lucembursku.
Podle Šrámka v pondělí členské státy unie začaly diskutovat o tom, co by mělo být základními tématy před summitem a pro něj. "Na stole bylo několik otázek, co by měly být priority. A co by měla být další vize zejména pro ty státy, které jsou mezi těmi nejpokročilejšími," podotkl náměstek českého ministra zahraničí.
Otázkou pro EU tedy je, jakou perspektivu může nabídnout partnerským zemím, které se úspěšně reformují a implementují své asociační dohody. "Nemyslí se tím samozřejmě, že bychom mířili na plné členství," upozornil Šrámek s tím, že časový horizont pro podobné úvahy je příští desetiletí.