Nebezpečné vlny, unikající radiace, tuhé mrazy či naopak vysoké teploty, neúnavný déšť, běh s rozdivočenými býky v ulicích Pamplony, fascinující výšiny nebo také "pekelná brána" v Turkmenistánu, to je jen krátký výčet míst a adrenalinových zábav pro nadšené cestovatele a zájemce o nevšední dobrodružství.
Potápění se žraloky a velbloudí závody
Nejeden fanoušek kultovní filmové série Čelisti by mohl najít zalíbení při potápění se žraloky. Žralok bílý patří k největším a nejrychlejším druhům. Fotograf Chris Fallows, který se věnuje pořizování přírodních snímků, nabízí zájemcům v JAR možnost nechat se v moři zavřít do klece, zatímco žralok bílý pluje jen o pár metrů dál. Chris upozorňuje, že žraloku bílému hrozí vyhynutí a svou aktivitou se snaží lidi vést k pochopení těchto zvířat, píše americký server CNN.
Ocean photographer Anthony Kobrowisky was on a cage diving trip in South Africa when this beautiful great white shark came up for inspection pic.twitter.com/CsUiTQtbui
- The Inertia (@the_inertia) 24. dubna 2017
Pokud by někdo dal přednost spíše velbloudům, může se vydat do Dubaje, hlavního města Spojených arabských emirátů, kde se pořádají tradiční velbloudí závody. Tato kratochvíle se na Blízkém východě těší vysoké oblibě a vítěz si často přijde i na několik milionů. V některých závodech místo jezdců řídí zvířata dálkově ovládání robotičtí žokejové, kteří na povel mohou pobízet svého oře jezdeckým bičíkem. Majitelé velbloudů se během tréninků prohánějí podél trati v autech s pohonem 4x4 a zuřivě své svěřence pobízejí.
Pořádné horko
V Turkmenistánu může zvědavý cestovatel nahlédnout do "pekelné brány", jež se v turkmenštině nazývá Darvaza. Kráter - v průměru několik desítek metrů široký a dvacet metrů hluboký - vznikl před více než čtyřiceti lety, když sovětští geologové zkoumali místo kvůli těžbě zemního plynu, došlo zde ale k propadu půdy a následnému úniku zemního plynu na povrch. Sověti řešili situaci tak, že plyn zapálili a doufali, že brzy vyhoří. K tomu však nedošlo, zásoby byly mnohonásobně větší, než se odhadovalo, a kráter od té doby stále olizují plameny. Prezident země Gurbanguli Berdymuhamedov nařídil v roce 2010 kráter "nějakým způsobem uzavřít". "Brána do pekla" patří k vyhledávaným turistickým místům. Kvůli obrovskému vedru, které z jámy sálá, však není možné u kráteru vydržet déle, než několik minut.
Darvaza gas crater ("Door to Hell" or "Gates of Hell"), Turkmenistan
- ISSAbel (@klaraissa) 26. dubna 2017
😈😈😈😈 pic.twitter.com/Qis5mDNcwY
Ten, kdo má rád vysoké teploty, může svou odolnost otestovat i při návštěvě kalifornského Údolí smrti. Jedná se o nejsušší, nejteplejší a nejníže položené místo v Severní Americe. V roce 1910 zde byla naměřena teplota 56,7 stupňů Celsia, což odpovídá světovému rekordu. V roce 1933 bylo prezidentem Herbertem Hooverem místo prohlášeno za národní památku. V devadesátých letech se z místa stal národní park. Údolí smrti je obýváno indiánským kmenem Timbisha, který zde žije již přes tisíc let. Právě tady se natáčely scény z původní trilogie Hvězdných válek.
Každý rok se jeden týden v červenci ulicemi Starého Města španělské Pamplony prohání stádo býků, kteří před sebou ženou dav běžců. Zájemců o adrenalinový prožitek, který přináší běh před býčími rohy, se najde nemalé množství. Úmrtí zde nejsou častá, podle CNN zde za posledních sto let zemřelo třináct osob. Riziko zranění je ale podstatně vyšší; loni zde ke zdravotní újmě přišlo přes sto lidí. Pro bezpečnost diváků město každoročně rozmístí na tři tisíce dřevěných bariér. Za zmínku také stojí postava býčího "pastýře", jehož jedinou zbraní je dlouhá tyč. Pastýř dohlíží na to, aby žádného z běžců "nenapadlo" škádlit některého z býků z boku či zezadu. Dále má také zabraňovat zvířatům, aby se zastavovali či otáčeli a běželi zpět.