Představitelé Spojených států a Spojených arabských emirátů (SEA) uvítaly rozhodnutí Kataru zpřesnit zákony k potírání terorismu. Zatímco Abú Zabí současná opatření Kataru označilo za jeho první pozitivní krok v diplomatickém střetu, Washington vyzval arabské země, aby uvolnily blokádu Kataru.
Saúdská Arabie, SAE, Egypt a Bahrajn v červnu oznámily, že Katar má podle nich vazby na desítky teroristů, včetně představitelů Muslimského bratrstva a příliš se sbližuje s Íránem. Následně na zemi uvalily hospodářské sankce a vypověděly diplomatické vztahy.
Spojené státy a Katar minulý týden uzavřely dohodu, která předpokládá spolupráci při potírání financování teroristů. Katar zároveň zpřesnil své protiteroristické zákony. Nově tak katarské zákony zahrnují komplexnější definici terorismu a upřesňují postup při potírání financování terorismu. Zároveň mají být vytvořeny seznamy teroristů.
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson uvedl, že Spojené státy jsou spokojeny se snahou Kataru o naplnění dohody, která byla podepsána minulý týden. Vyzval proto arabské státy, které s Katarem ukončily diplomatické vztahy, aby uvolnily "pozemní blokádu".
"Doufám že čtyři země na důkaz dobré vůle uvolní pozemní blokádu, která má podle mne nejhorší dopad na katarský lid," řekl Tillerson.
I Katar vnímá jednání pozitivně
Katarský emír šajch Tamim bin Hamad Sání dnes prohlásil, že je připraven k dialogu o řešení krize kolem své země, s níž některé arabské státy přerušily diplomatické vztahy. Jakékoli řešení však podle něj musí být založeno na respektování suverenity Kataru. Sání rovněž ocenil úsilí Kuvajtu, Turecka a Spojených států o urovnání roztržky.
Podle Sáního nastal čas na jednání mezi Dauhá a čtyřmi arabskými zeměmi, které s ním přerušily vztahy. "Jsme otevření dialogu s cílem urovnat nevyřešené problémy," prohlásil Sání v projevu přenášeném televizí. Zdůraznil však, že urovnání krize se musí odehrát "při respektování suverenity" Kataru a musí být vzdálené jakémukoli diktátu.
"Nadešel čas, abychom lidi ušetřili politických rozkolů mezi vládami," řekl emír v prvním veřejném projevu od vypuknutí krize 5. června, kdy Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt vypověděly s Katarem diplomatické styky a zavedly dopravní hospodářské sankce. Příčinou neshod s Katarem je jeho údajná podpora terorismu a sbližování s Íránem.
Sání však řekl, že přes "blokádu" běží život v Kataru normálně. Podle něj je také zřejmé, že kampaň proti Kataru byla dopředu plánovaná.