Severní Korea zatím neposlala dvě odsouzené americké novinářky do tábora nucených prací. Mohlo by jít o znamení, že o jejich osudu chce ještě vyjednávat se Spojenými státy, uvedla agentura AP. Sestra jedné z novinářek zároveň řekla, že ženy budou žádat o milost. Podle ní je to jediná cesta k jejich svobodě.
Dvaatřicetiletá Laura Lingová a šestatřicetiletá Euna Leeová byly v červnu odsouzeny k 12 letům nucených prací. Obě ženy, které pracovaly pro americkou stanici Current TV, byly zadrženy v březnu na hranici s Čínou a Severní Korea je obvinila z nelegálního vstupu do země. V době svého zadržení připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících. KLDR jejich natáčení označila za politicky motivovanou pomlouvačnou kampaň.
ČTĚTE TAKÉ: Americké novinářky odsouzené v Koreji se prý přiznaly
Podle vysokoškolského učitele Hana Parka z Georgijské univerzity, který Severní Koreu nedávno navštívil, drží severokorejské úřady obě ženy v jednom domě v hlavním městě Pchjongjangu, a zatím je tak neposlaly na nucené práce. Park se z cesty do severokorejského hlavního města vrátil ve čtvrtek.
Jedinou nadějí je žádat o milost
Severokorejské úřady rozhněvalo podle Parka, že se novinářky o zemi snažily natočit kritický pořad. Problém ale není neřešitelný, dodal. Podle sestry jedné z odsouzených novinářek, Lisy Lingové, ženy zatím zůstávají v Pchjongjangu ze zdravotních důvodů. Lauru Lingovou trápí vředy a Leeová od zadržení zhubla o šest kilogramů.
Lisa Lingová agentuře AP řekla, že s Laurou v úterý mluvila asi dvacet minut po telefonu. Bylo to potřetí, co zadržená novinářka směla zavolat své rodině. Laura Lingová prý uznala, že se svou kolegyní porušily zákon. Řekla také, že chtějí požádat o milost. "Jejich jedinou nadějí v této chvíli je žádost o milost," uvedla Lisa Lingová.
O milost již severokorejské úřady na začátku června požádaly i rodiny odsouzených novinářek. Poukázaly mimo jiné na to, že Laura Lingová je vážně nemocná a Leeová má čtyřletou dceru. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová tehdy prohlásila, že její vláda dělá maximum pro to, aby ženy byly osvobozeny.
ČTĚTE TAKÉ: Rada bezpečnosti OSN zpřísnila sankce proti Kimům
KLDR opět hrozí. USA nemají monopol na jaderné zbraně
Někteří analytikové se domnívají, že Pchjongjang se pokusí využít incidentu s novinářkami k nátlaku při budoucím vyjednávání o svém jaderném a zbrojním programu. V regionu nyní panuje zvýšené napětí po květnové severokorejské jaderné zkoušce a po několika nedávných testech severokorejských raket. Západ se snaží KLDR přesvědčit, aby od svého nukleárního programu ustoupila.
Foto ČTK/AP, Reuters