Zahraniční reakce
Svět vyhošťuje syrské diplomaty, Annan varoval Asada
29.05.2012 19:55 Aktualizováno 29.05. 23:14
Řada evropských zemí, ale i Austrálie, USA a Kanada, v úterý vyhostila syrské diplomaty kvůli pátečnímu masakru v syrském městě Húlá, kde zahynulo přes 100 lidí. S prezidentem Bašárem Asadem se v úterý setkal zmocněnec OSN a Ligy arabských států Kofi Annan a vyzval ho, stejně jako ostatní strany konfliktu, k okamžitému zastavení násilí. Sýrie se nachází v bodě zvratu, varoval Annan Asada, a situace vyžaduje od prezidenta odvážné kroky, a to dnes, nikoliv zítra.
Asad prý souhlasil s nutností přílivu humanitární pomoci pro celou Sýrii a neomezeného přístupu do země pro agentury OSN a humanitární organizace. Odsoudil prý také masakr ve městě Húlá, řekl Annan novinářům.
"Můj vzkaz všem Syřanům zní: začněte dialog," citovala Annana agentura DPA. Čas utíká a mírový plán nebude věčně ležet na stole, řekl.
USA oznámily, že nepovažují vojenskou intervenci v Sýrii v současnosti za správný směr postupu, protože by vedla k většímu chaosu a krveprolití. Žádnou z možností přístupu ke krizi v Sýrii, včetně vojenské akce, ale Washington nesmetl ze stolu, řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney. Zopakoval výzvu USA k Asadovi, aby odstoupil a označil koordinovanou akci řady států vyhošťujících syrské diplomaty za projev "absolutního znechucení" mezinárodního společenství s Asadovou vládou.
Vojenskou intervenci v Sýrii nevyloučil francouzský prezident Françoise Hollande, pokud by byl takový zásah schválen Radou bezpečnosti OSN.
Asad podle státní televize uvedl, že v Sýrii sílí aktivita teroristických skupin, které se dopouštějí vražd a únosů. Řekl také, že Annanův mírový plán musejí dodržovat i státy, které financují a vyzbrojují "teroristy". V minulosti představitelé Asadova režimu označovali za teroristy příznivce opozice.
Šéf mírových misí OSN Herve Ladsous v úterý podle agentury Reuters řekl, že odpovědnost za vraždění lidí z Húlá malými zbraněmi a noži pravděpodobně nesou milice podporující Asada.
"Část obětí byla zabita při těžkém ostřelování, což velmi jasně ukazuje na odpovědnost vlády. Jen vláda má těžké zbraně, má tanky a houfnice," řekl Ladsous novinářům. "Jsou tu ale také oběti ručních zbraní, oběti ran nožem, a to už je méně jasné. Pravděpodobně to ale ukazuje na styl (Asadovi loajálních) milicí šabíha. Existuje silné podezření, že šabíhové byli zapojeni do masakru v Húlá i na jiných místech."
Rusko v úterý vyzvalo všechny strany konfliktu v Sýrii k okamžitému zastavení násilí a OSN k "objektivnímu a nestrannému" vyšetření masakru v Húle. Ruské ministerstvo zahraničí to podle agentury AFP oznámilo v prohlášení zveřejněném po dnešním telefonátu mezi šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a Kofim Annanem.
Nejvyšší syrský zástupce v Austrálii - chargé d´affaires Džaudát Alí a jeden z jeho kolegů ze zastupitelského úřadu dostali 72 hodin na to, aby opustili australské území. Australský ministr zahraničí Bob Carr před novináři vyjádřil naději, že Austrálii budou v tomto směru následovat další státy. "Je to nejúčinnější způsob, jakým můžeme dát najevo odpor k tomu, co se v Sýrii děje," prohlásil.
S vojenskou operací v Sýrii se zatím nepočítá
Francie a Německo reagovaly velmi rychle. Francouzský prezident François Hollande oznámil vyhoštění syrské velvyslankyně, která má odjet ještě v úterý nebo ve středu. Sdělil také, že Paříž začátkem července uspořádá další setkání skupiny států, která si říká Přátelé Sýrie. Její členové jsou ochotni pomáhat syrské opozici, avšak zatím nikoli vojensky. Na otázku, zda by Francie byla pro vyzbrojení opozice v případě, že by s tím souhlasily USA, odpověděl: "Tam ještě určitě nejsme. Žádná země zatím nepočítá s pozemní vojenskou operací v Sýrii. Je tu nebezpečí rozšíření konfliktu, zejména do Libanonu."
Německé ministerstvo zahraničí si předvolalo syrského velvyslance, aby mu oznámilo rozhodnutí o vyhoštění z území Německa.
Vyhostit nejvyššího syrského diplomatického zástupce se rozhodly v reakci na masakr v Húle také Spojené státy. "Činíme za něj odpovědnou syrskou vládu," uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová v prohlášení, v němž tento úřad oznamuje, že syrský chargé d'affaires má 72 hodin na opuštění země.
Syrské diplomaty vyhostily rovněž Británie, Itálie, Nizozemsko, Španělsko, Švýcarsko a Bulharsko. Sofia se rozhodla dočasně uzavřít i svou misi v Damašku.
Česko v současnosti žádného syrského diplomata vypovídat nebude, řekl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. "Svůj kritický názor na události v Sýrii budeme tlumočit jak na úrovni ředitele příslušného odboru, tak na úrovni ministra," zdůraznil. Uvedl také, že své diplomaty ze Sýrie bude Praha stahovat až ve chvíli, kdy to bude nutné z bezpečnostních důvodů.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan se připojil k ostrým kritikům masakru v Húle. Řekl, že "zabít 50 nevinných dětí, 110 nevinných civilistů, zatímco jsou v zemi pozorovatelé OSN, je ubohost". "Trpělivost má své meze a já doufám, že meze trpělivosti má také Rada bezpečnosti OSN," prohlásil. Turecko už delší dobu chce, aby se OSN shodla na vytvoření bezletové zóny podél syrsko-turecké hranice a na režimu ochrany lidí prchajících z bojišť v Sýrii. V Turecku jich skončilo přes 20 tisíc.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.