Po několika dnech tvrdých etnických nepokojů s desítkami mrtvých panoval ve městě Urumči, správním středisku Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, relativní klid. Ve městě platil v noci zákaz vycházení, hlavní ulice zablokovaly jednotky pořádkové policie a městem projížděla obrněná vozidla.
Kvůli napjaté situaci v Urumči předčasně opustil summit osmi nejvyspělejších zemí světa G8 v Itálii čínský prezident Chu Ťin-tchao a vrací se do vlasti.
ČTĚTE TAKÉ: Muslimští Ujgurové se opět střetli s čínskou policií
Nepokoje v muslimském Sin-ťiangu: 140 mrtvých
Li Jü-fang, čínský majitel obchodu v Urumči, se pořád nemůže vzpamatovat z toho, co se stalo o víkendu. "V noci jsem nemohl spát, jsem hrozně rozčílený," říká a po ruce má hůl a porcovací nůž. "Ujguři jsou zkažení jako pandy. Když kradou, loupí, znásilňují nebo zabíjejí, projde jim to. Kdybychom my, Chanové, něco takového udělali, tak nás popraví," dodává.
Sin-ťiang je dlouhodobě ohniskem etnického napětí, které přiživuje ekonomická propast mezi mnoha Ujgury a Chany, přísná vládní kontrola ujgurské kultury a víry i příliv etnických Chanů do ujgurských oblastí.
Chanové nyní tvoří většinu obyvatel v téměř všech městech v Sin-ťiangu včetně Urumči. Tato oblast je pro Čínu významná mimo jiné i kvůli rozsáhlým zásobám zemního plynu, nad nimiž nechce ztratit kontrolu.
Čínský prezident Chu Ťin-tchao, který se měl zúčastnit summitu skupiny G8 v Itálii, se kvůli situaci v Sin-ťiangu rozhodl návštěvu ukončit a vrátit se do vlasti. "Vzhledem ke zhoršení nepokojů v Sin Ťiangu se prezident Chu Ťin-tchao rozhodl k předčasnému návratu do Číny a summitu G8 se nezúčastní," prohlásil první rada čínského velvyslanectví v Římě Tchang Cheng.
Čínské úřady z rozdmychávání nepokojů v Sin-ťiangu viní exilové ujgurské skupiny. Exilová ujgurská podnikatelka a politička Rebija Kadírová, která stojí v čele Světového ujgurského kongresu, ale tato obvinění rozhodně odmítá.
"Roky čínské represe Ujgurů završené potvrzením, že čínští oficiální činitelé nemají zájem dodržovat literu práva, jakmile jde o Ujgury, jsou příčinou nespokojenosti Ujgurů," napsala v listu Asian Wall Street Journal.
Ujgurové jsou převážně muslimové a mají lingvistické i kulturní vazby bližší ke Střední Asii než Číně. V současnosti tvoří zhruba polovinu z 20 milionů obyvatel Sin-ťiangu.
Foto: Reuters