Ruský internet má novou hvězdu. Mladá a pohledná blondýnka je nejen studentka, ale také horuje pro vládu Vladimira Putina a domácí automobilky. O Mariji Sergejevové se sice vykládají i vtipy, ale nechybějí ani předpovědi, že dívku prý čeká velká politická budoucnost.
Popularitu mladé aktivistky prokremelského hnutí Mladá garda odstartovala provládní demonstrace u zdí Kremlu 31. ledna. "Krize je tehdy, když nemáme budoucnost. Ale my máme budoucnost! ... Na newyorské burze nezávisí. ... Strana Jednotné Rusko je náš celostátní doktor!" horovala dívka v patnáctistupňovém mrazu před promrzlým davem svolaným na podporu vládních protikrizových opatření jako protiváha opozičních demonstrací.
Pak ale přišlo to hlavní: "Nejjednodušší je nic nedělat, jen těžit ropu a kupovat zahraniční auta. Ale ropa končí. Proto odpovídám těm, kdo nadávají na naše automobilky: Jdi a udělej je lépe. Nauč Putina, aby žigulíky byly lepší než lexusy! Neumíš, nedokážeš to, tak nesmíš nadávat na ruská auta!"
Auta jsou v Rusku citlivá otázka. Když Putin na Nový rok zvýšil cla na dovoz aut, aby ochránil domácí výrobce postižené krizí, ve Vladivostoku vyšly na ulice tisíce jindy netečných lidí a k rozehnání demonstrací musela Moskva na Dálný východ přesunout osvědčené jednotky z metropole, protože místní policisté odmítali zasáhnout; podle odhadů dovoz laciných ojetin z Japonska skýtá obživu zhruba 150 tisícům lidí.
Půldruhého milionu Rusů však závisí na upadajících domácích výrobcích, o jejichž produkci kolují podobné vtipy jako svého času v komunistickém Československu o východoněmeckých trabantech. Ruské automobilky podle posměváčků už nevyrábějí auta, ale stroje času - usedneš do nich a hned jsi o půlstoletí zpátky. Každopádně výroba a odbyt strmě padají.
Záznam z mítinku se vzápětí objevil na internetu a Sergejevová se stala terčem podobných posměšků jako před 20 lety tvrzení uvědomělé sovětské občanky v jedné z prvních televizních debat "perestrojky" s Američany, že prý v Sovětském svazu "sex není".
"Byl to dobrý, emocionální projev," míní však Robert Šlegel a věští Sergejevové úspěšnou politickou dráhu. Ví, o čem mluví. Působení v jiné prokremelské mládežnické organizaci jej ve 24 letech vyneslo do poslaneckého křesla v dolní komoře ruského parlamentu.
Sergejevová se jako členka vedení Mladé gardy blýskla i při jiných příležitostech. Před kamerami nadávala na odpůrce Kremlu Garriho Kasparova, že prý kdysi uměl hrát šachy, ale stal se americkým špionem, a skandovala "Naše peníze našim lidem" na demonstraci proti gastarbeitrům, kteří v dobách hospodářského vzestupu přijeli do Ruska vydělat si na živobytí a teď se stávají první obětí krize. V rozhovorech se pyšní tím, že nosí jen ruské oblečení a že se inspiruje projevy Winstona Churchilla. Své politické názory hlásá i na svém blogu, popřípadě hostuje na prokremelských serverech.
"Není ani nejtalentovanější, ani nejdevótnější," skepticky ohodnotil vyhlídky Sergejevové v ruské politice opoziční aktivista Oleg Kozlovskij v listu The Moscow Times. Naopak Alexandr Morozov z prokremelské strany Spravedlivé Rusko už vidí studentku v roli mediální hvězdičky, jakou dosud sehrává Ksenija Sobčaková. Sergejevová však prý nebude celebritou zbohatlíků, ale chudáků a postkrizové střední třídy.
Foto: Moscow Times, Reuters