Nový humbuk kolem Snowdena. Jak se žije whistleblowerům?

Zahraničí
25. 9. 2016
Edward Snowden.
Edward Snowden.

Kolem Edwarda Snowdena, bývalého pracovníka amerických tajných služeb, který vynesl informace o sledovacích programech, je opět rušno. Do světových kin vstoupil životopisný snímek o jeho osobě, k tomu odstartovala kampaň za jeho omilostnění. Neméně barvitý je osud Chelsea Manningové, někdejšího "vojína WikiLeaks".

Padouch, nebo hrdina? Názory na tuto otázku se liší. O tom, že je Edward Snowden prominentní psanec, ale není pochyb. Více než tři roky poté, co svět seznámil s metodami americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA), si na nedostatek zájmu o svou osobu rozhodně nemůže stěžovat.

"Není whistleblower," konstatoval v půli září výbor pro zpravodajské služby americké Sněmovny reprezentantů. Uvedl to ve výtahu z 36stránkové vyšetřovací zprávy, jež se stala výsledkem jeho dvouleté práce. Termín whistleblower podle zákonodárců označuje toho, kdo upozorní na nelegální praktiky úřadů nebo nadřízených. A to této kolonky prý Snowden nespadá.

Lační republikáni

Tím, že v roce 2013 seznámil svět s rozsahem americké elektronické a telefonní špionáže, naopak údajně "výrazně poškodil" bezpečnost Spojených států. Většina z 1,5 milionu dokumentů, které ukradl z NSA, podle výboru nesouvisela s programy zasahujícími do soukromí obyvatel. Místo toho se týkala programů armády a zpravodajských služeb, které "zajímají americké nepřátele". Snowden je také ve zprávě označen za přehánějícího fabulátora.

"Edward Snowden není hrdina, je to zrádce, který úmyslně zradil své kolegy a svou zemi," tvrdí předseda výboru, republikán Devin Nunes. "Ve světle přehnaných tvrzení a naprostých výmyslů uvedených v této zprávě, by mu nikdo neměl věřit. Těším se na jeho návrat do Spojených států, kde bude za tyto zničující zločiny pohnán před spravedlnost," nebere si servítky.

Třiatřicetiletému Snowdenovi v USA hrozí třicet let vězení. Před časem prohlásil, že by pokud by mu byl zaručen spravedlivý proces, do vlasti by se vrátil. Zatím ale zůstává v Rusku, kam v červnu 2013 přiletěl z Hongkongu. I z tohoto důvodu byl některými označován za ruského špiona. Jeho image nepomohlo ani to, že předloni vystoupil v propagandistické televizní show Vladimira Putina. Poslední dobou ale více ruské úřady více kritizuje, za čímž někteří komentátoři vidí snahu o udělení prezidentské milosti.

Chápavý Sanders

Šance, že by se tak Barack Obama před koncem v úřadu rozhodl, se sice zdá být minimální, podporovatelé počítačového experta se jí ale nevzdávají. Lidskoprávní organizace jako Amnesty International, Human Rights Watch a Americká unie občanských svobod (ACLU) zahájily kampaň, jejímž cílem je právě Snowdenovo omilostnění. Zapojily se do ní desítky známých amerických osobností a pozornost na ni poutá i nový životopisný snímek Olivera Stonea Snowden, který hlavního hrdinu vykresluje jako jednoznačně kladnou postavu.

Nejtěžší váhou, která se Snowdena zastala, je Bernie Sanders, neúspěšný uchazeč o demokratickou prezidentskou nominaci. "Sehrál důležitou roli v osvětě amerického lidu. Bezpochyby porušil přísahu a spáchal zločin, je ale v zájmu spravedlnosti, aby mu byla udělena milost nebo podmínka, která by ho ušetřila dlouholetému vězení nebo trvalému exilu," myslí si Sanders.

CELÝ ČLÁNEK NALEZNETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 26. ZÁŘÍ 2016.

Autor: Jan BrodníčekFoto: , ČTK/ABACA

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné