Zadržené zástupce mezinárodní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), mezi kterými je i Čech, považují proruští separatisté za špiony NATO. Moskva v sobotu oznámila, že učiní vše, aby se pozorovatelé dostali na svobodu. Na východ Ukrajiny mezitím odcestoval tým OBSE, aby se pokusil vyjednat propuštění svých kolegů, které separatisté ve východoukrajinském Slavjansku od pátku zadržují. Podle ukrajinské tajné služby SBU jsou inspektoři drženi v "nelidských podmínkách".
"Včera (v pátek) jsme zadrželi zvědy NATO," řekl představitel vzbouřenců na východě Ukrajiny Denis Pušilin. "Ti lidé z OBSE nebudou propuštěni, vyměníme je za naše, kteří jsou věznění," dodal. Další z vůdců separatistů Vjačeslav Ponomarjov později možnost takové výměny potvrdil.
"Kyjevská junta drží naše kamarády. Pokud tedy bude příležitost, jsme připraveni k výměně," uvedl Ponomarjov, který je samozvaným starostou Slavjanska. V pátek prohlásil, že ve skupině pozorovatelů byl vojenský špion najatý ukrajinskou vládou.
Moskva uvedla, že se zasadí o propuštění pozorovatelů. "Tito lidé by se měli dostat na svobodu co nejdříve," řekl ruský velvyslanec při OBSE Andrej Kelin. "Rusko jako člen OBSE podnikne v této věci všechny možné kroky," dodal. Ponomarjov nicméně uvedl, že ruská vláda s ním zatím o propuštění pozorovatelů nejednala.
SBU vydala prohlášení, ve kterém označila podmínky věznění inspektorů OBSE za "nelidské". Mezi zadržovanými je i člověk, který potřebuje bezodkladnou lékařskou péči. SBU v této souvislosti sdělila, že ukrajinské úřady jsou připraveny zdravotní péči poskytnout, ale separatisté takovou nabídku odmítají.
"Teroristé je (inspektory) chtějí využít jako lidské štíty," uvedla dále SBU. Podle ukrajinské rozvědky bylo zadržení mise plánované a koordinoval ho jistý ruský občan, které je podle Kyjeva příslušníkem zvláštních ruských sil. Moskva nicméně popírá, že by na východní Ukrajině působili její agenti či vojáci. V ruských médiích se naopak objevily zprávy, že na Ukrajině jsou vojáci NATO a také alianční vojenští instruktoři. Mluvčí NATO Oana Lungescuová na Twitteru označila takové informace za "naprostý výmysl a očividnou záminku pro vměšování se".
Zásah proti inspektorům považuje ukrajinské ministerstvo zahraničí za další důkaz, že ozbrojenci na východě Ukrajiny nejsou mírumilovní demonstranti, jak tvrdí Moskva, ale teroristé.
OBSE již v pátek na Twitteru upřesnila, že zadrženi byli vojenští pozorovatelé ze zvláštního týmu pro kontrolu odzbrojení podle Vídeňského dokumentu z roku 2011. Na Ukrajině současně působí také mise civilních pozorovatelů.
Zadrženou skupinu, kterou vede Německo, tvoří podle OBSE tři němečtí vojáci a německý překladatel a vojenští zástupci z Česka, Polska, Švédska a Dánska. Zadržený český voják má hodnost podplukovníka a v armádě působil v odboru kontroly odzbrojení, informovalo české ministerstvo obrany. Ozbrojenci podle německých zdrojů zajali také pět ukrajinských vojáků, kteří mezinárodní tým doprovázeli, a jejich řidiče.
V zajetí by tedy mělo být 14 lidí. Zda je tomu skutečně tak, není ovšem jasné. Německá televize n-tv s odvoláním na separatisty informovala o 12 zadržených, jiná média zase hovoří o 13 lidech.
Německé ministerstvo zahraničí zřídilo ve východukrajinském Doněcku krizový štáb, který se snaží povstalce k propuštění pozorovatelů přinutit diplomatickou cestou. Německá média to ale považují za obtížné řešení.
Zeman i Sobotka požadují propuštění pozorovatelů na Ukrajině
Vláda i prezident Miloš Zeman žádají propuštění mezinárodního týmu pozorovatelů zadržených na Ukrajině, mezi nimiž je i Čech. Oba vysoce postavení politici to v sobotu řekli novinářům. Proruští separatisté mají pozorovatele pustit na svobodu a umožnit jim, aby nadále svobodně vykonávali svou pozorovatelskou činnost, řekli prezident a premiér Bohuslav Sobotka . Separatisté ale tým považují za špióny NATO a chtějí je vydat jen výměnou za jiné zajatce.
"Měli bychom samozřejmě žádat od ruskojazyčně mluvícího obyvatelstva na východě Ukrajiny, aby tito lidé byli propuštěni, protože tam plní užitečnou funkci, řekl Zeman.
"Jednoznačně trváme na tom, aby pracovníci a účastníci mise byli propuštěni a aby jim bylo umožněno volně působit na Ukrajině a monitorovat situaci, která tam je," řekl Sobotka. Podle premiéra jde o zcela standardní pozorovací misi, jež pracuje po dohodě mezinárodního společenství s Kyjevem.
"Myslím si, že takovéto věci nepřispívají ke zklidnění situace a Česká republika opakovaně deklarovala svůj zájem na politickém a diplomatickém řešení celé krize na Ukrajině. Tyto kroky bohužel přispívají k eskalaci," uvedl Sobotka.
Premiér v pátek požádal ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby diplomacie přispěla k řešení situace. Sobotka doufá, že pozorovatelé budou brzy propuštěni. Vzniklá situace podle něj nicméně dokazuje, že krize na Ukrajině je opravdu složitá. "Ve věci zadržení pozorovatelů je Česká republika v kontaktu s ukrajinským ministerstvem zahraničí, centrálou OBSE a také zeměmi, jejichž pozorovatelé byli rovněž zadrženi a podporuje diplomatické úsilí směřující k jejich rychlému osvobození," napsal později Sobotka v prohlášení, které zaslal médiím.
Podle původních informací má mezinárodní pozorovatelský tým spadat pod misi OBSE. Organizace však v pátek oznámila, že zadržení pozorovatelé nejsou z OBSE, ale ze speciálního týmu, který na základně Vídeňského dokumentu monitoruje odzbrojení. Stejně se pro ČTK vyjádřila i mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.
Proruští separatisté na východě Ukrajiny oznámili, že v pátek zadrželi "zvědy z NATO". "Nejsou rukojmí, ale váleční zajatci," řekl již dříve podle APA jeden z vůdců separatistů Vjačeslav Ponomarjov, který je zároveň samozvaným starostou Slavjanska. V pátek prohlásil, že ve skupině pozorovatelů byl vojenský špion najatý ukrajinskou vládou.
Zásah proti inspektorům označilo ukrajinské ministerstvo zahraničí za další důkaz, že ozbrojenci na východě Ukrajiny nejsou mírumilovní demonstranti, jak tvrdí Moskva, ale teroristé. Moskva oznámila, že učiní vše, aby se pozorovatelé dostali na svobodu.
Německé ministerstvo zahraničí zřídilo ve východoukrajinském Doněcku krizový štáb, který se snaží povstalce k propuštění pozorovatelů přinutit diplomatickou cestou. Německá média to ale považují za obtížné řešení.