Chameneí nemá důkazy o organizaci nepokojů Západem
27.08.2009 12:45
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Sejjed Alí Chameneí prohlásil, že nemá důkazy, že by opoziční vůdci obviňovaní z organizace nedávných povolebních nepokojů byli agenty západních mocností. Chameneí tak de facto odmítl nařčení, která v poslední době zaznívala na adresu opozice ze strany stoupenců tvrdé linie.
Řada íránských opozičních aktivistů je v současnosti souzena s obviněním, že ve spolupráci se zahraničními mocnostmi podnítili demonstrace na protest proti výsledkům červnových voleb, ve kterých svůj prezidentský post obhájil konzervativec Mahmúd Ahmadínežád.
ČTĚTE TAKÉ: Írán soudí další obviněné z nepokojů, včetně Francouzky
Ahmadínežád láká Íránky. Do vlády jmenuje ženy
Podle zpravodajského serveru BBC se však nyní Chameneí, který jinak patří k ostrým kritikům povolebních protestních akcí, zřejmě snaží snížit v zemi napětí.
"Neobviňuji vůdce nedávných incidentů, že byli podřízeni zahraničním silám, jako jsou Spojené státy a Británie, protože pro nic takového nemám důkazy," řekl Chameneí ve středečním prohlášení přečteném v íránské televizi.
Nepokoje byly předem plánované
Duchovní vůdce Íránu nicméně prý nepochybuje o tom, že masové demonstrace, při nichž bylo zabito nejméně 30 lidí, byly předem naplánovány. "Tento komplot byl naštěstí zničen... Naši nepřátelé dostali od íránského lidu políček, ale pořád si ještě dělají naděje a pokračují v prosazování svého," uvedl Chameneí.
Zastánci tvrdé linie požadují, aby byli zatčeni i dva hlavní opoziční kandidáti z prezidentských voleb Mír Hosejn Músáví a Mahdí Karrúbí a také někdejší íránský prezident a otevřený kritik současného režimu Alí Akbar Hášemí Rafsandžání. Právě Rafsandžání je podle nich součástí plánu Washingtonu a Londýna na destabilizaci Íránu.
Chameneí nicméně ve svém komuniké podotkl, že "v záležitostech takové důležitosti nelze jednat na základě prostého podezření a zvěstí". "Můžete si být jisti, že zločiny nebudou tolerovány, ale v takto významných otázkách by soudy měly být podloženy silnými důvody a důkazy," řekl.
Mezitím stanuly před soudem stovky demonstrantů a údajných osnovatelů komplotu s cílem svrhnout režim. Někteří z vězněných se již přiznali, ale otázkou zůstává, nakolik jsou jejich doznání vynucená.
Ajatolláh Hosejn Alí Montazerí, jeden z významných kleriků, zaútočil na vládnoucí elitu slovy: „Největším útlakem je despotické zacházení s lidmi ve jménu islámu. Doufám, že se odpovědné úřady vzdají špatné cesty, po níž kráčejí, a obnoví pošlapaná práva občanů."
Foto: ČTK/AP, Wikipedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.