Požáry v Austrálii zabily <span>nejméně 131 lidí</span>

Zahraničí
8. 2. 2009 10:02
Oheň za sebou nechal stovky spálených domů.
Oheň za sebou nechal stovky spálených domů.

V Austrálii uhořelo 96 lidí.Dosud nejhorší požár v zemi si vyžádal nejméně 131 lidských životů. Hasiči a policisté stále nacházejí další těla v troskách stovek domů na jihovýchodě Austrálie, které strávily plameny.Počet obětí tedy zřejmě dále stoupne.

Generální konzulát České republiky v Sydney nemá zatím žádné zprávy o mrtvých či pohřešovaných českých občanech.

"Jak postupujeme, jen sbíráme (těla)," řekl policejní mluvčí. Situace je ještě dramatičtější než v roce 1983, kdy při takzvané "popeleční středě" zahynulo v Austrálii 75 lidí.

Tyto požáry jsou nejhorší přírodní katastrofou v zemi za posledních více než sto let. Podle vědců je Austrálie předurčena být jedním ze států, které nejvíce postihne globální oteplování.

O střechu nad hlavou přišly tisíce lidí.Zatím poslední dvě desítky obětí byly nalezeny v noci na dnešek ve spáleništích, která zůstala v jihovýchodním státě Viktorie po víkendových požárech. A pátračské týmy se stále ještě nedostaly do sežehlých odlehlých oblastí.

"Rozsah katastrofy se vymyká jakýmkoli představám," uvedl ministerský předseda nejhůře postiženého australského státu Viktorie John Brumby. "Některé z ohnisek se pomalu nedají kontrolovat," dodal.

Do nejhůře postiženého státu Viktorie dnes přijel premiér Kevin Rudd, který pro něj uvolnil deset milionů australských dolarů (151 milionů korun). Na pomoc v boji s živlem byla povolána armáda.

ČTĚTE TAKÉ: Austrálie v plamenech. Nejméně 25 lidí zahynulo

Tisíce lidí bez domova

Hasiči stále nacházejí uhořelá těla.Plamenům padlo za oběť na 750 domů a o střechu nad hlavou přišly tisíce lidí. Požár podle hasičů zcela sežehl město Marysville, v plamenech se ocitlo také město Kinglake. "Dobré lidi ve Viktorii potkalo peklo v celé své zuřivosti. Pro národ je to hrozná katastrofa," řekl Rudd.

Podle českého generálního konzula v Sydney Víta Koláře by turisté měli dbát na doporučení místních úřadů a bedlivě sledovat aktuální situaci.

V Austrálii vrcholí léto a zemi sužuje vlna veder. Oproti sobotě, kdy se teploty vyšplhaly místy až na téměř 48 stupňů, se dnes ochladilo. Právě vysoké teploty za přispění větru umožnily plamenům rychle se rozšířit.

Mrtví v autech

Plameny připravily tisícovky lidí o střechu nad hlavou."Prší tu oheň," popsal situaci v malé venkovském městě Kinglake jeden z místních obyvatel. Darren Webb-Johnson, rovněž z Kinglake, pro stanici Sky TV prohlásil, že se plameny městem "přehnaly jako kulka". Podle něj shořelo 80 procent města. Záchranáři našli několik těl v automobilech, v nichž lidé uhořeli, když se snažili před plameny ujet. S popáleninami je hospitalizováno nejméně dvacet osob a stav osmi z nich je kritický.

"Je to tak hrůzostrašné, jak jen to mohlo být," prohlásil premiér Viktorie John Brumby. Zároveň vyzval dárce krve, aby byli nápomocni lékařským týmům, které pečují o zraněné.

Jeden přeživší z města Wandong, které leží asi 50 kilometrů severně od velkoměsta Melbourne, vypověděl, že našel tělo svého přítele v prádelně vyhořelého domu.

"Zvládli jsme to! Nikdy jsem nepomyslela, že bych mohla přeskakovat ploty tak rychle," řekla pětašedesátiletá Rosaleen Doveová, která prý s ohněm nakonec úspěšně se svým mužem sedm hodin bojovala.

Založení požáru znamená obvinění z vraždy

Několik lidí uhořelo v autě, když se snažili před plameny ujet.Policie ve Viktorii také pohrozila, že kdokoli úmyslně založí požár, bude obviněn z vraždy nebo ze zabití. Podle hasičů jde přinejmenším část ze 400 požárů, které nyní v jihovýchodní Austrálii hoří, na vrub žhářů.

Policie zatkla dva muže podezřelé ze žhářství. Jeden z nich má pravděpodobně na svědomí požár, který spálil 200 hektarů porostů ve státě Nový Jižní Wales. Patnáctiletý chlapec, který způsobil výbušninou požár v Blue Mountains nedaleko Sydney, byl posléze propuštěn na kauci.

 Ani jeden z těchto požárů si nevyžádal oběti. Policie má nicméně podezření, že požáry byly založeny i ve státě Viktorie, kam spadají všechny oběti na životech, upozornil šéf viktorijské policie Christine Nixon.

„Tohle nelze popsat jinak než jako masovou vraždu," řekl místní televizi premiér Kevin Rudd.

Oheň se šíří rychle kvůli silnému větru a je vidět i na satelitních snímcích NASA. Meteorologové na dnešek slibují určité ochlazení, které by mělo požáry zbrzdit. Podle hasičů však potrvá ještě několik dní, než se podaří oheň dostat pod kontrolu.

Austrálie se každoročně potýká s více než 60 tisíci požáry. Téměř polovina z nich bývá podle hasičů založena úmyslně, mezi časté příčiny jejich vzniku patří také úder blesku do vyprahlé buše.

NA FOTOGALERII SE PODÍVEJTE ZDE

Zelení poslanci vyzývají vládu, aby zásadně snížila produkci skleníkových plynů, které podle nich nepříznivě působí na klima. Neekologické chování prý zvyšuje riziko takovýchto katastrof.

Zatímco na jihovýchodě země zuří požáry, stát Queensland na severu Austrálie sužují záplavy a silné deště. Řeka Herbert dosáhla v noci výšky 12,25 metru. Lidé začali v pátek, kdy se situace zklidnila, odstraňovat škody, ale v sobotu se počasí opět zhoršilo. Město Ingham je pod vodou již sedm dní.

Výběr lesních požárů za posledních deset let s největším počtem obětí:
duben - květen 1998 - Při rozsáhlých lesních požárech v mexickém státě Chiapas zahynulo přes 50 lidí.
červenec - srpen 2003 - V Portugalsku shořelo přes 400 tisíc hektarů lesních porostů a obětí ohně se stalo 18 lidí. Policie zatkla na 70 osob podezřelých ze žhářství.
začátek listopadu 2003 - Pod kontrolu se podařilo dostat nejničivější lesní požáry v dějinách Kalifornie, při nichž zahynulo nejméně 22 osob. Shořelo přes 300 tisíc hektarů porostů a přes čtyři tisíce domů a jiných objektů.
červen - srpen 2005 - Nejhorší sucho za posledních 60 let postihlo Pyrenejský poloostrov a přispělo k šíření lesních požárů. V Portugalsku ohnivý živel zahubil 18 lidí a zničil na 300 tisíc hektarů porostů a více než sto domů. Sedmnáct lidí zahynulo v důsledku požárů, jež ve Španělsku zničily přes sto tisíc hektarů porostů, včetně několika tisíc hektarů v jednom z největších národních parků Sierra de Cazorla v provincii Jaén.
březen 2006 - Rozsáhlé požáry v americkém Texasu zabily 11 lidí a 1900 osob muselo být evakuováno z oblasti, ve které lehlo popelem přes 2500 čtverečních kilometrů lesních porostů. Úřady označily řádění živlu za nejhorší v texaské historii.
srpen - září 2007 - V Řecku při desítkách požárů přišlo o život 67 lidí, desítky osob utrpěly zranění a na tři tisíce lidí ztratilo střechu nad hlavou. Většina obětí je z poloostrova Peloponés.
říjen 2007 - Ohnivý živel si v Kalifornii vyžádal 14 obětí na životech. Plameny sežehly dva tisíce kilometrů čtverečních území a zničily kolem dvou tisíc domů.
září 2008 - Nejméně 17 lidí přišlo o život při lesních požárech v jihoafrických provinciích KwaZulu-Natal a Mpumalanga.

Foto: AP 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ