Provaz pro fotbalové fanoušky
Rozsudek nad násilníky vyvolal v Egyptě silné nepokoje
09.03.2013 11:05 Aktualizováno 09.03. 18:10
Egyptský soud v sobotu potvrdil rozsudky smrti oběšením nad 21 lidmi za loňské násilnosti na fotbalovém stadionu v přístavu Port Saíd, při kterých zemřelo 74 lidí. Nově také uložil pět doživotních trestů a 28 osvobozujících verdiktů, vynesl i několik kratších trestů vězení. Celkem čelilo obžalobě 73 lidí. V Port Saídu i Káhiře vzápětí vypukly protesty, protože žádný z obou znesvářených klubů fanoušků verdikt zcela neuspokojil. V Káhiře si demonstrace vyžádala zřejmě jednu oběť.
Na 15 let ve vězení skončili dva policejní velitelé, které soud potrestal za podíl na fotbalových výtržnostech. Spolu s nimi bylo souzeno dalších sedm policistů, ti ale byli osvobozeni. Vynášení verdiktu živě přenášela egyptská televize.
Rozsáhlé násilnosti na stadionu v Port Saídu mezi fanoušky vítězného domácího týmu a příznivci hostující Káhiry si kromě asi desítek mrtvých vyžádaly také stovky zraněných. Letos v lednu za ně soud udělil 21 trestů smrti, které v sobotu potvrdil.
Již lednový verdikt vyvolal v Port Saídu další nepokoje, při střetech s policií tehdy zahynulo asi 40 lidí a situace ve městě se stále ještě neuklidnila.
Rozsudek, který podle očekávání opět vyvolal hněv mezi rivalskými fotbalovými týmy, fanoušky nicméně v jednom bodě spojuje. Je jím zmíněné osvobození sedmi policistů. Právě policii oba znesvářené tábory obviňují z toho, že nedokázala krveprolití zabránit.
Případ fotbalového násilí v Port Saídu se mezitím stal v Egyptě politickou záležitostí. Již krátce po loňské tragédii mnozí obvinili ze selhání policii, která podle nich jen nečinně přihlížela, když takzvaní ultras místního klubu Al Masrí tyčemi a noži i přes výhru 3:1 napadli příznivce káhirského týmu Al Ahlí.
Sobotní verdikt opět vyvolal vášně, neboť odsouzení k popravě patří k fanouškům Port Saídu. Mnoho místních totiž považuje proces za zpolitizovaný a nespravedlivý, neboť je podle nich veden jen ve prospěch káhirského klubu Al Ahlí.
Ale ani takzvané tvrdé jádro káhirského týmu Al Ahlí nebylo s výsledkem soudu spokojeno, fanklub totiž žádal trest smrti oběšením pro všechny obviněné. Al Masrí před takovýmto verdiktem předem varoval, v případě tohoto scénáře přislíbil rozpoutat novou vlnu násilí.
Verdikt ale nepokojům zabránit nedokázal. Několik tisíc členů tvrdého jádra Al Ahlí se po osvobozujícím verdiktu sedmi policistů sešlo před káhirským stadionem. Odtud se fotbaloví chuligáni vydali do nedalekého policejního klubu, který zapálili. Vtrhli také do sídla fotbalové federace, odkud odnesli trofeje. Budovu rovněž zapálili.
Fotbalové násilnosti v Káhiře si zřejmě vyžádaly jednu oběť. Jeden člověk zemřel poté, co se nadýchal slzného plynu na náměstí Tahrír v centru metropole. Ze zpráv ale nevyplývá, zda tato demonstrace byla součástí protestu proti rozsudku.
I přes hněv radikální části káhirských fanoušků považuje řada umírněných příznivců metropolitního klubu 21 trestů smrti za dostatečný počet. "Byl to správný rozsudek, uklidnil nás. Naše utrpení bylo pomstěno," citoval Reuters jednoho z fanoušků.
V Port Saídu zhruba 2000 lidí zablokovalo přívozy přes Suezský průplav. Dav chtěl také narušit plavbu v průplavu loděmi, které v přístavišti odvázal. Policie krátce poté většinu plavidel zajistila. Plavební úřad později oznámil, že bezpečnost vodní cesty nebyla nijak narušena.
Úřady očekávaly, že verdikty opět vyvolají další nepokoje. Kolem budovy káhirské policejní akademie, kde se soudní líčení konalo, rozmístily úřady stovky policistů. Na pořádek v ulicích Port Saídu dohlíží armáda a armádní bezpečnostní složky poté, co vláda stáhla tamní policejní oddíly. Za poslední týden zde při nepokojích zahynulo nejméně osm lidí, z toho tři příslušníci bezpečnostních jednotek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.