Vliv informací
Agitprop jde do boje. Nové metody ruské propagandy
19.10.2015 19:00 Původní zpráva
Umění agitace mělo v Sovětském svazu tradici a bylo úzce spojeno s žurnalistikou. Šikovný propagandista se prý poznal tak, že dokázal přesvědčit i o tom, čemu sám nevěří. Vracejí se "staré dobré časy"? Nizozemí potvrdilo verzi Almaz-Anteje ohledně katrastrofy MH17, vzkazoval 13. října odpoledne hlavní titulek na české verzi ruského serveru Sputnik. Krátce předtím zveřejnil nizozemský vyšetřovací tým zprávu, na kterou svět čekal už přes rok, od 17. července 2014, kdy se Boeing 777 malajsijských aerolinií s 298 lidmi na palubě zřítil u donbaské vesnice Hrabove. Závěry zkoumání Nizozemců Sputnik až na dvě drobné zmínky opomenul a celou věc prezentoval zcela v tom duchu, že MH17 sestřelili ukrajinští vojáci.
"Jak je potřeba vést vyšetřování, ukázal Almaz-Antej," hlásil týž den ve zprávách v osm večer moderátor televize Rossija 24. Úsilí zbrojařů ale spíše připomínalo zoufalé hledání alibi. Státní zbrojovka Almaz-Antej, výrobce systému Buk, jímž byl letoun podle všeho sestřelen, se vložil do vyšetřování na jaře. V červnu přišel se závěry, že letoun zlikvidovala raketa 9M38M1: "Jejich výroba skončila v roce 1999 a v této době se jich Rusko zbavilo ve prospěch zahraničních zákazníků," tvrdili tehdy zástupci firmy v televizi RT. Vzápětí se na internetu objevilo množství fotografií těchto raket v ruské výzbroji, dokonce i v popředí s prezidentem Putinem.
Almaz-Antej proto tentokrát inicioval "vyšetřovací pokus" s trupem vyřazeného letadla Il-86. Nechal v jeho blízkosti explodovat různé typy střel a konstatoval, že nešlo o 9M38M1, ale starší raketu 9M38, která už skutečně v ruské výzbroji není, ale mají ji Ukrajinci. Z počítačového modelu trajektorie letu pak ruští zbrojaři určili i místo odpalu - osada Zaroščenske, kterou v tu dobu ovládaly ukrajinské síly.
Ještě než se do věci vložil Almaz-Antej, byla na stole verze Su-25. Boeing se podle ní stal obětí střelby z ukrajinského bitevníku tohoto typu, a to buď raketou vzduch-vzduch, nebo palubním kanonem. V ruské televizi dokonce vystoupil muž jménem Alexandr, který prý působil na letišti v ukrajinském Dněpropetrovsku. Věrně popisoval situaci v době sestřelu, kdy zhruba hodinu předtím vystartovala tři plně vyzbrojená letadla. "Vrátilo se jen jedno, ostatní sestřelili. Bylo bez raket a pilot byl velmi vystrašený," vypovídal před kamerami.
Od televize k trollům
Mnozí, byť amatérští znalci létání se této teorii smějí - má se za to, že Su-25 s výzbrojí vystoupá do pěti až sedmi tisíc metrů, hluboko pod hladinu, v níž letělo MH17. Nizozemská zpráva to však bere vážně a konstatuje, že i Su-25 se může pohybovat v desetitisícové výšce a teoreticky dopravní letoun sestřelit. Podle ní ale tuto možnost vylučuje druh poškození letadla, které se z dochovaných trosek pokusili rekonstruovat experti. Dokument hovoří racionálním jazykem a neříká, kdo na letoun střílel. Vymezuje poměrně širokou zónu odpalu rakety, která zahrnuje i území v tu dobu pod kontrolou ukrajinské armády.
"MH17 je úplně jasný příklad, jak funguje ruská propaganda," říká Brian Whitmore, analytik Rádia Svobodná Evropa/ /Rádia Svoboda (RFE). "Směrem dovnitř je účelem přesvědčit vlastní obyvatelstvo, směrem ven pak vyvolávat informační chaos," dodává. Účinkuje to, například na povstalci ovládaném Donbasu, kde fungují jen moskevské a místní televizní kanály, je o ruské verzi případu MH17 přesvědčen skoro každý. O kus dále, na Ukrajinou kontrolovaném území, se už tento názor vyskytuje mnohem méně.
Západní analytici se shodují na tom, že ruská propaganda v posledních několika letech nabírá na intenzitě. První fází bylo v roce 2001 získání kontroly nad domácími televizními stanicemi. Právě ty jsou v Rusku základním kanálem šíření informací; dnes zpravodajsky dominuje státní kanál Russia24 a soukromý LifeNews, kterým se mezi žurnalisty říká Agitprop (někdejší sovětská stranická oddělení agitace a propagandy). Nezávislých médií je málo, potýkají se s problémy, ale jsou trpěna -například televizní kanál Dožď nebo list Novaja Gazeta.
* Jak se ještě projevuje propaganda v Rusku?
* Co znamená "zkrášlit Putina"?
* Proč propaganda sílí právě v období války v Sýrii a uprchlické krize?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.