Pokoření Porošenka
Analýza NATO: Kyjev válku se separatisty už prohrál
03.09.2014 06:15
V uplynulých dnech a týdnech přichází z ukrajinské východní fronty do Kyjeva jedna hrozivá zpráva za druhou. Separatisté dobyli v pondělí letiště v Luhansku, tvrdé boje se svádějí o letiště v Doněcku, očekává se útok na Mariupol a v obklíčení se ocitly tisíce příslušníků ukrajinské armády a dalších bojových jednotek. Kyjevští sklízejí jednu porážku za druhou.
I když je jich v poli výrazně méně, početně ani ne polovina, domobranci mají s pomocí Rusů na válčišti převahu.
Významnou roli jistě sehrává morálka bojovníků. Separatisté jsou zjevně výrazně více motivovaní válčit a umírat než jejich protivník. Severoatlantická aliance považuje válku na Ukrajině za už rozhodnutou.
NATO své hodnocení vojenské situace na jihovýchodě Ukrajiny zásadně změnilo. Ještě před deseti a více dny vycházeli stratégové aliance z toho, že ruský prezident Vladimir Putin posiluje proruské separatisty skrytými vojenskými operacemi jen proto, že rebelové museli ustupovat před tlakem ukrajinské armády, napsal německý magazín Der Spiegel.
Když se však generálové NATO setkali koncem minulého týdne na krizovém zasedání o situaci na bojišti s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, líčili temný obraz. "Vojensky už je konflikt pro Kyjev prohraný," konstatoval jeden vysoce postavený alianční generál. "Porošenkovi," znělo jeho hodnocení, "zbývají už jen jednání o tom, aby své muže stáhl živé z kleští Rusů."
Za zavřenými dveřmi byl popis situace mnohem dramatičtější než nemnoho obrázků, které NATO v půli týdne zveřejnilo. Na velké mapě byly tučnými šipkami vyznačeny ruské jednotky, které mezitím stojí na severu, západě a jihu ukrajinské hranice. Nejméně 20 praporů, které mají minimálně po 500 mužích a těžké palebné prostředky, hlásí alianční špioni.
Část ukrajinských velitelů se ukázala jako neschopná, zbabělá.
Obzvláštní starosti dělá důstojníkům z NATO nová fronta na jihu blízko města Mariupol. Moskva by se mohla pokusit vybojovat pozemní spojení na Krym a tím konsolidovat anexi poloostrova. Nadto Ukrajina fakticky ztratila kontrolu nad svou východní hranicí.
U hranice samotné to pro Ukrajince nevypadá o mnoho lépe. Ukrajinské jednotky obklíčené separatisty a ruskými vojáky s těžkým dělostřelectvem se už téměř nemohou pohnout z místa.
V prvním srpnovém týdnu ještě Kyjev dosáhl masivních vojenských úspěchů, když téměř obklíčil velká města Doněck a Luhansk. Ukrajinské vedení věřilo v rychlé vítězství. Moskva však poté posílila svou vojenskou podporu proruských separatistů, kteří daleko odrazili prokyjevská vojska.
Od té chvíle stíhá Kyjevské jedna rána za druhou. V pondělí rebelové vyhnali ukrajinské vojáky z luhanského letiště. Vláda v Kyjevě se nyní bojí, že by separatisty od této chvíle mohlo podpořit i ruské letectvo.
Na jihu východní fronty by mohly separatistické jednotky rychle dorazit k Mariupolu, poslednímu velkému městu, které v oblasti Kyjev kontroluje.
Vícero ukrajinských jednotek se ocitlo v kotli. Dobrovolnické prapory Azov a Dněpr uvízly u strategicky důležitého města Ilovajsk. Zatím se hovoří se o nejméně stovce zraněných a stovkách zajatců. Z kotle se dostali jen jednotliví bojovníci.
Kvůli neúspěchům armády chce Porošenko vyměnit vedoucí kádry v armádě.
Z pohledu NATO není aktuálně žádná ruská invaze s více silami potřebná. Že by se situace obrátila ve prospěch Kyjeva, alianční stratégové vylučují. Separatisté mají jasně navrch. Nyní budou Porošenkovi diktovat, kam se jeho muži mohou pohnout. "Ve válce se tomu říká vítězství," cituje Spiegel muže z NATO.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.