Bitva o Gruzii. Tentokrát propagandistická a v ruské TV
29.03.2009 17:32
Propagandistická mašinérie jede na plné obrátky. Uplynulo sotva půl roku od války o Jižní Osetii a ruská státní televize už v nejlepším vysílacím dnes, tedy v neděli večer, promítá film Olympius Inferno (Olympijské peklo). Gruzínci jsou v něm líčeni jako fašisté a západní média jako prolhaná.
A sami Rusové - jak jinak než mírotvorci...
Vojáci, kteří vpochodovali do jihoosetského města Cchinvali, přinesli smrt a zkázu. Na jejich tancích se třepotá gruzínská vlajka. Ocelová monstra pod svými pásy drtí vše, co jim stojí v cestě, gruzínští vojáci střílejí do zad prchajících civilistů a házejí granáty do oken obytných domů.
Ztrestáme to zlo
Celé město zachvátily plameny, přeživší Osetinci se krčí zpola šílení strachem ve sklepích... Ale záchrana se už blíží. Jejich spasitelem je ruský prezident. "Smrt našich krajanů nenecháme nepotrestánu," hovoří Dmitrij Medveděv z obrazovky televize.
Je to ruský pohled na nedávnou válku na Kavkaze, který přináší nejnovější film Olympius Inferno (Olympijské peklo) a jejž večer vysílá ruská státní televize. "Olympijský" má snímek v názvu zřejmě proto, že ozbrojený konflikt propukl v čase konání olympijských her v Pekingu.
VŠE O VÁLCE NA KAVKAZE ČTĚTE ZDE
Od války uplynulo už zhruba půl roku, ale dodnes se Rusové a Gruzínci obviňují, kdo je za konflikt odpovědný. Dokumentární filmy na toto téma se už objevily, na obou stranách, ale Rusové, jak vidno, byli každopádně rychlejší v natočení filmu hraného.
Podle tvrzení režiséra Olympijského pekla, Igora Vološina, schválil ruský první program natočení filmu loni v prosinci. Letos v lednu se s ním začalo. Vše muselo jít velmi rychle - natáčení trvalo pouhý měsíc.
Ústředním hrdinou filmu hollywoodského střihu je mladý americký vědec Michael zkoumající různorodost druhů. Do Jižní Osetie ho konkrétně přilákali vzácní motýli, kteří jsou aktivní jen v noci. V práci mu pomáhá fotografka Žeňa, a níž ho spojuje dávné přátelství. Michael totiž vyrůstal v Rusku.
Křídla motýlí
Místo na motýly míří ale objektivy fotoaparátů na tankové kolony a vybuchující granáty při útoku Gruzínců na Cchinvali. Aby světu ukázali „pravdu", Michael i Žeňa se snaží zůstat v Cchinvali. O jejich snahách se ale dozví „veskrze zlý gruzínský oficír Vacho", který se všemi prostředky snaží oba mladé lidí dostat a zlikvidovat.
Gruzínští vojáci jsou ve filmu líčení jako brutální a opilecká cháska, Vacho je ztělesněním mizery, svého prezidenta Saakašviliho nazývá Žeňa fašistou, a také Američanům scénář vyprášil kožich. Ve filmu je zastupuje kapitán černé pleti Adams, jenž dohlíží na vojenskou operaci svých (gruzínských) svěřenců.
Film útočí i na západní média, kterým Moskva dodnes vyčítá, že zprostředkovávala o válce pokřivený obraz. Michael a Žeňa sledují například zpravodaje BBC, který stojí před Gruzínci zničeným domem a do kamery říká: „Tady vidíte následky ruského bombardování."
Režisér Vološin tvrdí, že film není politický a že v popředí stojí konflikt obou hlavních představitelů.
Na ruském internetu se už o snímku vášnivě diskutuje, neboť jeho ilegální kopie je k dispozici ke stažení už několik dní. Málokdo pochybuje, že se nejedná o propagandistický film vzniklý na objednávku státu. To ale na druhou stranu vadí málokomu. Vždyť, jak upozorňují někteří diskutující, ve Spojených státech se ve filmu dělá totální propaganda americké armádě naprosto běžně.
Foto: ruská státní televize
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.