Dámy od rány
Bodyguardky na Ukrajině chrání politiky, oligarchy i fotbalisty
27.06.2012 07:35
Nosí boty s podpatky, perlové náhrdelníky a... pistole. V jednom lese u Kyjeva se cvičí ukrajinské policistky na tělesné strážce. Bodyguardi "v sukních" hlídají nyní funkcionáře UEFA i fotbalisty.
Pečlivě nalakované lehty se blyští ve slunečním světle. Káťa (25), křehká Ukrajinka, vylepšuje do perfektnosti své maskování, vklouzne do bot s vysokými podpatky a obléká si tyrkysově zbarvenou blůzu. Na krku nosí perlový náhrdelník.
Pod blůzou má v pouzdru poloautomatickou pistoli Fort-12 (ukrajinské výroby), ráže devět milimetrů. Je to služební zbraň ukrajinských strážců pořádku, píše v reportáži německý magazín Der Spiegel.
Tréninkovým areálem severovýchodně od ukrajinské metropole se ozývají výstřely. Obklopena lesy zde cvičí zvláštní jednotka policie. Jen ve výjimečných případech se její členové objeví v uniformě, neboť při nasazení nosí kalhotové kostýmy nebo minisukni.
Z žen jako Káťa se zde stávají profesionální bodyguardky ve speciální jednotce "Titan". Ženští bodyguardi chrání obvykle politiky a bohaté Ukrajince - i příslušníky jejich rodin. Koho, to nesmějí prozradit. Během evropského fotbalového šampionátu ale dostávají na starost jak funkcionáře UEFA, tak některé slavné fotbalisty.
Viktorie (24) stojí na svém střeleckém stanovišti a pálí až do vyprázdnění zásobníku. Svou pistoli Fort-12 strká poté pod kabátek. Vypadá nenápadně jako byznysmeni, jež obvykle střeží.
Viktorie studovala práva na akademii ministerstva vnitra. Namísto toho, aby se stala úřednicí, rozhodla se pro tělesnou strážkyni. "Moji rodiče pracovali u police a já jsem chtěla podobnou práci," říká.
Trenér Alexandr Tsaplija učí bodyguardy už osm let. "Ženy jsou lepší bodyguardi," tvrdí. "Ženy reagují rychleji." Muži by při útoku promýšleli nejlepší strategii, ženy jednají naopak intuitivně, navíc lépe snášejí vrtochy svých klientů. "Být s někým 24 hodin na každém kroku je velká psychická zátěž," dodává Tsaplija.
Kdo jsou ale klienti? "Sedmdesát procent z nich jsou podnikatelé a jejich rodiny. Zbytek tvoří politici, úředníci nebo zahraniční hosté," vysvětluje Světlana Vladimirovna, mluvčí jednotky.
Nechat se naverbovat k "Titanu" chce každý rok průměrně 200 žen. Rozhodující k přijetí je psychická síla. Tělesný strážce musí rozeznat nebezpečí předem a v extrémních situacích jednat jako stroj. Nezáleží ani na hezké tvářičce, ani na svalech, tvrdí trenér v rozhovoru se Spiegelem.
Ludmila (28) demonstruje při tréninku, jak zamete s útočníkem. Vrhá se na ni s křikem muž s nožem. Bodyguardka ho popadne za paži a chlap po letu vzduchem dopadne na zem. To už má ale na čele přitisknuté ústí pistole. Ludmila byla učitelkou ukrajinského jazyka a literatury. Zlákal ji ale Titan. Z kantorského platu v přepočtu 6200 korun měsíčně se podle ní nedá vyžít.
Káťa, Ludmila a Viktorie už údajně znmařily několik pokusů o atentát na své klienty. Když před dvěma lety vtrhl nájemný vrah do kanceláře jednoho byznysmena, zemřeli i dva jejich kolegové bodyguardi. Tělesné strážkyně dobře vědí, že při práci je v sázce jejich život.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.