Proti USA
Čečenci bojují na obou stranách ukrajinské fronty
29.12.2014 07:00
Říkají si Směrť, česky smrt. Asi tři stovky Čečenců věrných Moskvě bojují v jednom dobrovolnickém praporu na východě Ukrajiny. Chtějí pomoci doněckým separatistům a současně bojují svou vlastní válku. Také na opačné straně fronty proti nim totiž operuje čečenská jednotka.
Mladý štíhlý muž sedí u jednoho ze stolů bistra v jednom hotelovém baru v Doněcku, sem tam si prsty projede řídkým vousem. Před ním je na stole šálek čaje,
Apti Bolotčanov sem přichází téměř každý den a v místnosti pro kuřáky si povídá s různými hosty, uvádí ve své reportáži novinář německé rozhlasové stanice Deutschlandfunk. Kdo jsou, zůstává tajemstvím. Jsem z Doněcka, můj byt je zničený, říká jeden z nich.
Nezní to právě důvěryhodně. Protože Apti, jak si nechává říkat, si sem určitě nechodí jen tak pokecat. Je velitelem čečenského praporu Směrť, který bojuje na straně domobranců.
"Jsme dobrovolný prapor s více než 300 muži. Pronajímáme si prázdné budovy a v nich bydlíme, vše po dohodě se správou Doněcké lidové republiky. Se všemi tu dobře vycházíme, také s veliteli dalších praporů."
Pětatřicetiletý Apti volí opatrně slova. Je totiž vojákem Ramzana Kadyrova, prezidenta Čečenska, autonomní republiky Ruské federace na severu Kavkazu. Toho Kadyrova, který vládne tvrdou rukou Čečencům z pověření ruského prezidenta Vladimira Putina.
Kadyrov však vždy popíral, že by v řadách opolčenců v Novorusku bojovali také Čečenci. Každopádně o tom neví, prohlásil. Ne, Kadyrov nás poslal, zdůrazňuje Apti. On sám je sice majorem v Kadyrově armádě věrné Moskvě, ale uvolněný ze služby.
Apti pokládá na stůl svůj revolver. Ačkoli je v Doněcku mezi přáteli, neriskuje. Před hotelovým barem rozestavil dva své bojovníky vyzbrojené automatickými puškami a granáty.
Proč vůbec hovoří s novinářem? Apti chce sdělit poselství. Komu? Čečencům na druhé straně, kteří bojují za vládu v Kyjevě.
"Jsou to naši nepřátelé. Musejí vědět, že jsme sem přišli, abychom proti nám bojovali. Zosnovali poslední čečenskou válku před čtrnácti lety lety. Známe jejich jména, víme, kdo jsou. Bohužel, dosud nebojovali na nejpřednější frontě, ale za své činy zaplatí."
Nenávist jednoho k druhému je velká. Na ukrajinské straně se velitel čečenského praporu jmenuje Isa Munajev. V obou čečenských válkách bojoval za nezávislost kavkazské republiky, proti ruské armádě.
O přívržencích Kadyrova jednomu ukrajinskému novináři řekl: "Tihle lidé zradili svou vlast, už nejsou Čečenci." Totéž ale tvrdí Apti o Munajevovi.
Vedou tedy Čečenci na obou stranách ukrajinského konfliktu svého druhu soukromou válku? Ne, tvrdí Apti. On a jeho lidé chtějí pomoci doněckým separatistům, neboť tím současně bojují proti společnému nepříteli, jímž jsou Spojené státy.
USA prý mají vinu na všech konfliktech na světě, tedy i na tom na Ukrajině.
"Když to bude nutné, budeme pochodovat i do Kyjeva. Kdyby bylo po mém, zaútočíme i na Ameriku. Pouhých třicet z nás si lehce poradí se dvěma tisíci Ukrajinců. My Čečeni umíme bojovat, protože máme dlouholeté zkušenosti s válkou."
Pak Aptimu někdo telefonuje. Má své lidi poslat do Novoazovsku, což je úplně na jihu Doněcké oblasti. Kdo ho tím pověřil, kdo koordinuje prapory, Apti neprozradí. Je to podle něj přísně tajné. V Novoazovsku se každopádně objevili lidé, kteří rabují. Jeho Čečenci tam rychle zjednají pořádek, dodává reportér Deutschlandfunk.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.