Čečenci dělají pořádek v Ingušsku. Mrtví policisté
04.07.2009 19:00
Devět čečenských policistů dnes zahynulo v Ingušsku, když se kolona policejních vozidel stala pro neznámé pachatele terčem střelby z granátometu i z ručních zbraní. Dalších deset policistů bylo zraněno. Čečenci působí v Ingušsku v rámci nové strategie Moskvy.
Policisté z Čečenska podnikali v sousedním Ingušsku spolu s místní policií "zvláštní operaci", napsala bez podrobností ruská agentura ITARR-TASS.
V sunženském okrese, který v Ingušsku sousedí s Čečenskem a ve kterém se útok odehrál, byla vyhlášena pohotovost ozbrojených sil, které oblast uzavřely. "Začala zde rozsáhlá operace zaměřená na likvidaci povstalců," citovala agentura ITAR-TASS ruského ministra vnitra Rašida Nurgalijeva.
ČTĚTE TAKÉ: Ingušský prezident byl zraněn při pokusu o atentát
Ingušskem zmítá skrytá válka vládních sil s islamisty
Po smrti (vraždě) novináře Ingušsko ve varu
Další násilí v Ingušsku. Vražda soudkyně nejvyššího soudu
Čečensko i Ingušsko mají v rámci Ruské federace status autonomních republik. Nacházejí se v etnicky rozmanité a dlouhodobě neklidné oblasti na jihu evropské části Ruska.
Promoskevsky orientované úřady obou republik se potýkají s útoky příslušníků islamistických hnutí.
Minulý měsíc byl kupříkladu ingušský prezident Junus-Bek Jevkurov vážně zraněn při atentátu, ke kterému se přihlásila čečenská skupina s názvem Mučednická brigáda Rijáda Salichina. Atentát byl údajně odvetou za podporu, kterou ingušský prezident projevuje Kremlu.
Čečenský promoskevský lídr Ramzan Kadyrov poté prohlásil, že ho ruský prezident pověřil vedením protiteroristických operací v Ingušsku.
V rozhovoru pro Westi-24 Kadyrov uvedl: „Nikomu nedovolíme, aby si z Ruska dělal legraci. Uděláme pořádek nejen v naší zemi (Čečensku), ale i v jiných státech, když to nejvyšší velitel přikáže."
Kadyrov. Nový pán na severním Kavkaze?
Jako moskevský místodržící se Kadyrov postaral v Čečensku o klid - vraždami a mučením. Tedy pomocí receptu, který by mohl nyní nelézt uplatnění i v Ingušsku, kde jsou téměř každý den vražděni státní úředníci, soudci nebo policisté.
Znamenalo by to odklon od dosavadní pokusů Kremlu stabilizovat tuto kavkazskou republiku za pomoci lokálních vlád, které se opravdu snaží bojovat proti korupci, chudobě a klanům. O totéž se před atentátem pokoušel i prezident Jevkurov.
Že Kadyrovova ctižádost sahá dále než k hranicím Čečny, není žádná novinka. Nyní se Kadyrov buší veřejně v prsa, že mu Medveděv osobně dal volnou ruku, aby vyčistil severní Kavkaz.
Cítí se už jako jeho nový pán? ptá se ruský tisk.
Mezinárodní nevládní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) tento týden upozornila, že čečenské úřady vypalují domovy příbuzných údajných povstalců. Podle některých neoficiálních zdrojů se tato praxe netýká pouze Čečenska, ale celého regionu. Bezpečnostní síly se prý tak snaží zastrašit povstalecké skupiny.
"Rusko oznámilo, že protiteroristická operace v Čečensku skončila, ale neskončilo porušování lidských práv," uvedla jedna z autorek zprávy HRW Taťjana Lokšinová z moskevské kanceláře organizace.
Severní Kavkaz, především Čečensko a jeho okolí, byl v posledních patnácti letech postižen několika válečnými konflikty, při kterých Moskva proti místním nacionalistům, islamistům a separatistům nasadila i armádu.
Velké boje sice skončily, ale krvavé incidenty se zde odehrávají neustále.
Foto: Profimedia, ruská armáda, ČTK/AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.