Byl dva dny v oblasti, kde se i místní bojí vyjít ven. Tam, kde řádí prasečí chřipka a možná ještě jiné viry, které zatím nikdo nepojmenoval. Není je totiž možné identifikovat. Rostislav Strojvus je řeckokatolický kněz, který pracuje pro Charitu ČR se specializací na humanitární pomoc pro Ukrajinu. Vyjel sám se stovkami roušek, dýchacími přístroji a vitamíny do oblasti města Ternopil.
Vrátil se v noci. Za týden se do ztraceného území chřipek vydá znovu. Už s větším nákladem.
Humor jako způsob obrany
Na Ukrajině se vypráví nový vtip: Potká muž kamaráda a ten je celý zmlácený. Vyděsí se a ptá se, cože se mu stalo. A on odpoví: Celkem nic, jel jsem autobusem a kýchnul si. Kdyby to nebylo tak vážné, určitě by žádný vtip nevznikl. V tom se Ukrajinci podobají Čechům.
K TÉMATU: Ukrajina zvažuje odklad voleb. Kvůli prasečí chřipce
Slovensko: na Ukrajinu je otevřený jen jeden přechod
Ukrajina volá o pomoc. Nezvládá boj s chřipkou
Obrana humorem jim není cizí. Bránit se chřipce jinak je dnes prakticky nemožné.
"Lékárny tam mají zavřeno. Vyprodaly všechno zboží. Lidé nakupovali nejen léky na chřipku a nachlazení, ale prakticky cokoliv, aby se uchránili," říká Strojvus. Panika způsobila, že se lidé na Ukrajině začali chovat zcela jinak, než když přijde běžná každoroční vlna chřipek. Začali ve velkém okupovat lékárny a poté zcela zablokovali ordinace lékařů.
"Je tam zvykem, že se lidé kurýrují doma sami. Léky, včetně antibiotik, si mohou koupit bez receptu, ale musí je zaplatit. Lékárníci jim prodávali cokoliv, aniž by to bylo na chřipku," vysvětluje.
Paniku vyvolala úmrtí, které tamní zdravotníci nedokázali vysvětlit. A dodnes neumějí. "Žádná laboratoř nedokáže dát odpověď na otázku, jaká je to chřipka. Lékaři měli připravené testry na prasečí chřipku, ale zjistilo se, že na tamní nemocné nefungují. Vzorky se teď odesílají do laboratoří v Londýně, na výsledky se ale čeká velmi dlouho. Možná je to kombinace virů, možná se najde nový," říká Strojvus.
Do města v masce, i plynové
Nemoc, o které se spekuluje jako o kombinaci virů, postihuje pouze lidi od dvaceti do padesáti let. Záhadou je, že důchodci zůstávají zdraví. Někteří lidé zemřeli za tři dny, onemocnělo i velké množství těhotných žen. „Ve městě Ternopil, které má 40 tisíc obyvatel, zemřelo již 16 lidí. Zemřelí mají zrosolovatělé plíce, někteří ale umírají i na zanedbaný zápal plic," říká Strojvus.
Známého léku na prasečí chřipku Tamiflu se podle Strojvuse tamní lidé bojí. „Kvůli jeho vedlejším účinkům, jako jsou halucinace, jej odmítají. A tak se všichni všech bojí a každý nosí roušky," popisuje.
Obrázek, který mohl každý vidět dosud jen u nemocných Japonců, je nyní v Ternopilu každodenní realitou. Ovšem s místní vynalézavostí. Roušek totiž není dost pro všechny. Lidé v zoufalství nosí i podomácku vyrobenou ochranu. „Z naprosto nevhodných materiálů, které jim spíš ublíží, než pomohou. Navlhnou a bakterie se tam pak cítí jako doma. Dokonce jsem potkal muže v plynové masce," popisuje humanitární pracovník.
Česnek, cibule a vodka
V posledních týdnech ale většina lidí zvolila jednoduchý recept na zdraví: Přestala úplně vycházet ven. Školy jsou zavřené, stejně tak tržnice. Stát odvolal koncerty i velké předvolební akce. „Jediné místo, kde se lidé nepřestali i přes zákaz scházet ve velkém, byl kostel," dodává Strojvus.
Počáteční paniku v posledních dnech střídá rezignace. „Města byla úplně vylidněná, prázdná. Nakonec to ale lidé nevydrželi, strach ze smrti překonali a začali vycházet. Alespoň na nákupy," vypráví kněz. Každý chce mít doma alespoň tři věci: česnek, cibuli a vodku.
I to dnes prý radí tamní média všem, kteří nemají doma žádné léky na chřipku. Ať už na jakoukoliv. „Jsou to babské rady, ale lidé zkouší vše. Situaci komplikuje nedostatek informací i velká vzdálenost a nedostupnost velkých měst. A také některá politická rozhodnutí," míní Strojvus.
Vláda totiž nakázala majitelům lékáren, že musí v kritické situaci prodávat léky za loňské ceny. „Ti zareagovali tak, že už vykoupené lékárny zavřeli a nové zboží nenavážejí. Lidé se tak nemají možnost dostat k běžným lékům, jako je třeba paralen. Pokud jim je nepošlou příbuzní z ciziny," dodal.
Charita ČR pořádá nyní sbírku, aby další humanitární zásilka mohla na Ukrajinu přivézt základní léky, roušky, ale i dýchací přístroje pro nemocné. „Inkubační doba je 21 dní. Lékaři očekávají druhou vlnu chřipky na začátku prosince. Chceme jim alespoň trochu pomoci se na to připravit. Země se ale po těchto zkušenostech víc bojí paniky než samotné chřipky," říká Strojvus, který pracuje pro Arcidiecézní charitu Olomouc. Její veřejná sbírka má konto: 43-920570217/0100.
Foto: ČTK/AP