Ruský prezident Vladimir Putin v konferenčním telefonickém rozhovoru s nejvyššími představiteli Ukrajiny, Francie a Německa jednal o situaci na východě Ukrajiny a vyslovil se pro prodloužení klidu zbraní. Jednání šéfa Kremlu s prezidenty Petrem Porošenkem a Françoisem Hollandem a s kancléřkou Angelou Merkelovou bylo údajně "zevrubné".
Konference, první tohoto druhu od začátku ukrajinské krize, byla věnována příměří, které minulý pátek jednostranně vyhlásil Porošenko, a k němuž se počátkem týdne separatisté z Doněcké a Luhanské oblasti připojili, uvedl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Zastavení palby, které má skončit v pátek ráno, by podle Putina mělo být prodlouženo, aby znepřátelené strany měly víc času na vzájemné konzultace. Jejich výsledkem by podle Moskvy mělo být trvalé zastavení palby a propuštění všech rukojmích.
Jednání mezi kyjevským vedením a povstalci zprostředkuje na Ukrajině takzvaná kontaktní skupina, jejímiž členy jsou bývalý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk, ruský velvyslanec v Kyjevě Michail Zurabov a švýcarská diplomatka Heidi Tagliaviniová. Mise v pondělí dojednala první kontakt se zástupci povstalců v Doněcku, z něhož vzešel závazek oboustranného příměří.
Podle nepotvrzených zpráv ukrajinských médií zprostředkovatelský tým znovu vyrazil na východ Ukrajiny, aby pokračování konzultací dojednal. Členové skupiny se prý chtějí hlavně dohodnout na tom, jak budou obě znepřátelené strany postupovat koncem týdne, až příměří skončí.
Merkelová prý během telefonického hovoru navrhla, aby jednání tříčlenné skupiny složené z Kučmy, Zurabova a Tagliaviniové na východě Ukrajiny napomáhal ukrajinský politik Viktor Medvedčuk, označovaný za Putinova důvěrníka a prodlouženou ruku Kremlu v Kyjevě. Porošenko prý s návrhem souhlasil.
Ukrajinský prezident podle agentury Unian informoval účastníky rozhovoru o opakovaném porušování příměří, jehož se na východě Ukrajiny údajně dopouštějí separatisté. Od počátku týdne prý došlo k 52 takovým případům, při nichž zahynulo 18 lidí a 27 jich bylo zraněno.
Realizace mírového plánu, který Rusko podporuje, je podle Porošenka možná jen při zesílené ochraně hranic a s pomocí pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Do ní by se podle ukrajinského prezidenta měli zapojit i zástupci Ruska.
Merkelová v besedě navrhla tříbodový plán dalšího postupu. Během vyhlášeného příměří by podle ní měli na klid na rusko-ukrajinských hranicích dohlížet pozorovatelé OBSE a Ruska. Konzultace za účasti zástupců Ukrajiny, Ruska a OBSE by měly pokračovat. Třetím bodem německého návrhu je výměna seznamů rukojmích a veřejná výzva ruského vedení, aby všechny zadržované osoby byly osvobozeny.
Podle agentury Unian bylo dosaženo dohody, že telefonická konference nejvyšších představitelů Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie bude ve čtvrtek pokračovat.