Moskevský soud dnes poslal bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského na 14 let do vězení. V tomto trestu je podle agentur započítáno i osm let vězení, k němuž už byl Chodorkovskij odsouzen už dříve. Ruská opozice považuje proces za politicky motivovaný.
Soud Chodorkovského uznal vinným z praní špinavých peněz a zpronevěry majetku v někdejším koncernu Jukos. Chodorkovskij měl po odpykání předchozího trestu vyjít na svobodu v roce 2011. Loni v březnu ale začal nový proces.
Za údajné zpronevěry ve výši stamiliard rublů obžaloba původně navrhla více než 22 let vězení. Nakonec však rozsah obvinění zredukovala.
Ve stejném procesu, v němž se jedná o krádež 218 milionů tun ropy, je byl odsouzen také Chodorkovského někdejší hlavní obchodní partner Platon Lebeděv. Kdysi nejbohatší Rus Chodorkovskij, stejně jako Lebeděv, byl již dříve odsouzen k osmi letům vězení za údajné daňové úniky a jeho koncern Jukos pod tlakem státu zbankrotoval.
Opozice považuje Chodorkovského za politického vězně a za oběť nejmocnějšího ruského politika, bývalého prezidenta a nyní premiéra Vladimira Putina, kterého si prý znepřátelil vlastními ambicemi a přílišnou nezávislostí na Kremlu.
Putin, který nevyloučil zájem vrátit se do čela státu při volbách v roce 2012, začátkem měsíce označil Chodorkovského za zločince, který má sedět ve vězení. Opozice to odsoudila jako vměšování do procesu, během kterého mnoho svědků, včetně vládních představitelů, vypovědělo, že obvinění proti oběma mužům jsou neuvěřitelná až absurdní.
Případ Chodorkovského a Lebeděva se v Rusku i v zahraničí vnímá jako test, zda Kreml má vůli reformovat. Podle německého velvyslance v Rusku Ulricha Brandenburga proces vzbudil obavu západních podnikatelských kruhů. Potvrzují se jejich obavy, že Rusko není právní stát.