Válku mezi Ruskem a Ukrajinou lze ještě odvrátit, napsal ruský on-line deník gazeta.ru, podle kterého poslední kroky Moskvy nemají rozpoutat konflikt, ale vyvinout tlak na Západ, aby byl přístupnější k jednáním o ruských požadavcích. Třeba o výměně Krymu za uznání nové vlády v Kyjevu a pád syrského režimu.
"Rozhodnutí o vstupu ruských vojsk na Krym, schválené Radou federace (horní komorou ruského parlamentu), se může ukázat nikoli začátkem války, ale způsobem, jakým Rusko vyvíjí tlak na Západ a usiluje o globální politický kšeft," usoudil komentátor internetového deníku.
Připomněl, že za války s Gruzií v srpnu 2008 Rada federace posvětila vojenský zásah v době, kdy se už válčilo. Nyní si ale Kreml "dal pauzu". Uvědomuje si totiž, že skutečné bojové akce Rusů na ukrajinském území by vedly jen ke stmelení všech Ukrajinců, včetně ruskojazyčných, proti Rusku a k jednoznačnému příklonu Ukrajiny k Západu.
"Zdá se, že Putin přece jen chápe více, než říká. Válka zatím nevypukla, ale - soudě podle prudké změny tónu západních politiků v noci z 2. na 3. března - se v zákulisí odehrává smlouvání se Západem; začaly intenzivní zákulisní rozhovory," odhadl deník.
"Naprostá roztržka s civilizovaným světem" by totiž uškodila i ruské vládnoucí elitě, která považuje některé evropské státy i USA za "náhradní letiště" pro případ nouzového přistání v cizině, kde má své majetky. Na druhé straně pro USA a zejména Evropskou unii představuje situace okolo Ukrajiny největší výzvu od rozpadu Jugoslávie. V sázce je křehká geopolitická architektura současného světa.
Anketa:
Máte pochopení pro nynější vojenský postup Ruska na Krymu a v některých částech Ukrajiny?
- Ne. 33%
- Ano. 33%
- Je mi to jedno. 33%
Za těchto okolností komentátor pokládá za "nikoli nepravděpodobnou" variantu dalšího vývoje, že třeba Rusko dá USA svolení svrhnout režim v Damašku a uzná novou ukrajinskou vládu výměnou za to, že se Západ bez zvláštních sankcí smíří s odtržením Krymu od Ukrajiny.
Tomu by napovídalo, že Putin nepřivezl na ruských tancích na Krym svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. List nevěří ani tomu, že by ruské vedení natolik ztratilo soudnost, že by hodlalo okupovat celou Ukrajinou a tím i ohrozilo domácí stabilitu. Nelze totiž zapomínat, že hospodářsky je na tom prý nyní Rusko hůře než za války s Gruzií. A ekonomicky by Rusko nedokázalo celou Ukrajinu uchránit před hrozícím bankrotem.
Ovšem změna režimu v Sýrii a uznání nového protiruského režimu v Kyjevě výměnou za Krym by Putinovi zajistilo "nejlepší zápis" do dějin, a to tím spíše, že osud Sýrie je většině Rusů zcela lhostejný, zatímco nezávislý, byť světem neuznávaný Krym by je nadchl.