Domov v garáži namísto astronomicky drahých bytů v Moskvě

Zahraničí
2. 10. 2014 10:00
Stavba vlastního domkobytu na místě garáže začíná.
Stavba vlastního domkobytu na místě garáže začíná.

Moskvou se šíří nová móda: běžné garáže, postavené vesměs svépomocí a spojenými silami družstevníků-motoristů za sovětských dob, se prodávají, předělávají a pronajímají jako bydlení. Přinejmenším podle populárního listu Komsomolskaja pravda. Ceny jiného bydlení v metropoli jsou tak závratné, že na překážku jaksi není ani skutečnost, že bydlení v garáži zákony samozřejmě nedovolují a hrozí přísnými tresty.

Už loni čtenáře ruského internetu zaujal příběh blogera, píšícího pod číselnou přezdívkou 919919919, jak si v astronomicky drahé metropoli opatřil domeček za pouhopouhých 300 tisíc rublů (asi 165 tisíc korun), aby ušetřil na podnájmech či dojíždění.

No, neberte to. V nouzi dobré.  Celé tajemství tkvělo v koupi plechové garáže, stojící "deset minut od metra a deset kilometrů od Kremlu". Rozebral ji a nahradil dvěma na sobě postavenými kontejnery, které "potichu" přizpůsobil k "docela útulnému" bydlení - a ještě k tomu bez otravných sousedů. Za pět let prý ušetřil na bydlení takovou částku, že spolu s úsporami a prodejem původního bydliště mimo metropoli se zmohl na skutečný moskevský byt - a "garáž" mezitím se ziskem prodal.

Utržená suma by však nestačila ani k pokrytí jediného měsíčního nájmu na opačné straně moskevského bydlení. V nejluxusnějším segmentu se měsíční pronájmy apartmánů běžně počítají ve statisících. 

Zakrátko se "garážové bydlení" stalo hotovým trendem i opravdovým byznysem, tvrdí deník. V inzerátech se cena garáže předělané do podoby dvoupokojového bytu se zavedenou elektřinou a vodou šplhá v přepočtu na koruny k milionové hranici. Anebo si ji lze také pronajmout, prý od ekvivalentu osm až jedenáct tisíc korun měsíčně, k čemuž je nutno připočíst poplatky za elektřinu a "všimné" pro hlídače, aby místo všímavosti přivřel oči.

Z někdejších garáží tak postupně mizí pokoutní servisy a dílny, zatímco noví nájemníci tvoří pestrou směsku od začínajících umělců přes obyvatele ruských regionů znavené dojížděním až po středoasijské přistěhovalce. Nakonec obydlené garáže nevycházejí o moc levněji než běžné podnájmy, ale v těch prý není tak veselo.

A šéfové garážových družstev tvrdí, že už žádnou volnou garáž dávno nemají, zato dlouhé seznamy čekatelů.

Drobnou vadu snad představuje skutečnost, že bydlet v garáži jaksi zákony nedovolují, a tak je pro případ kontroly záhodno mít připravenou i nějakou alespoň trošku věrohodnou historku. Třeba o tak náročné opravě auta, že bylo lepší v garáži rovnou i přespat - a to se oprava už vleče pěkných pár měsíců. Pronajímateli však může podle právníků hrozit vysoká pokuta a až roční pobyt za mřížemi.

 

Autor: ČTK Foto: repro RBK

Další čtení

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06

Při požáru restaurace na severovýchodě Číny zemřelo 22 lidí, příčina je neznámá

Zahraničí
29. 4. 2025

Další světová válka? Podle Pákistánu na něj dnes Indie zaútočí

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ