Někteří Rusové v Čeljabinské oblasti v dopadu meteoritu vidí příležitost, jak si za státní peníze zvelebit byt. Úřady poškozeným bezprostředně po úderu vesmírného tělesa slíbily kompenzaci. A tak zatímco stovky poraněných od střepů z oken rozbitých tlakovou vlnou čekaly na ošetření, jiní lidé si rozbíjeli okna sami v naději, že dostanou od státu nová a lepší. Informoval o tom list Moskovskij komsomolec.
Vychytralé ale nejsou jen osoby lačnící po nových plastových oknech. I někteří prodejci okamžitě upravili ceníky. Na celé záležitosti s meteoritem tak nakonec možná prodělá jen státní kasa.
Podle ruské televize NTV právníci radí poškozeným, aby pořídili ihned fotografie škod a pokud možno na nich zachytili i svědky. S tím rozhodně nebudou mít problém v jisté kanceláři, kde škodu i překvapené svědky zaznamenala průmyslová kamera.
Na řídce osídlené oblasti ruského Uralu dopadl roj meteoritů v pátek ráno. Následná tlaková vlna zranila víc než tisíc lidí, z toho přes 200 dětí. Většině z nich ublížily střepy z oken, jež rozbila tlaková vlna. Průzkumné týmy začaly vyhledávat úlomky meteoritů, nalezen byl už zřejmě hlavní kráter široký osm metrů.Podle agentury Interfax zůstalo po ošetření v nemocnicích 43 lidí, jejichž stav lékaři považují za vážnější. Ve městě Kopejsku leží na jednotce intenzivní péče v těžkém stavu dva lidé, na které dopadly celé okenní rámy vyražené tlakovou vlnou.
Vyhledat místa dopadu meteoritů se dnes vydalo osm letadel ruského ministerstva pro mimořádné události. Na zemi bylo do pátracích akcí zapojeno podle ruských úřadů 20 tisíc lidí a 4 tisíc pátracích vozidel. Jejich snaha byla nakonec úspěšná - u jezera Čebarkul, které leží asi 70 kilometrů západně od Čeljabinska, byl nalezen kráter o šířce asi osmi metrů. Zvýšenou radiaci tam přístroje nezaznamenaly.
Vyhledávání úlomků meteoritu podle ruských médií přerušila tma, ale po rozednění v něm pátrací týmy budou pokračovat. Úlomky už údajně byly nalezeny nejen v okolí jezera Čebarkul, ale i u města Zlatoust, které leží asi 50 kilometrů západně od místa dopadu hlavního meteoritu.
Ruská Akademie věd se domnívá, že meteorit před vstupem do atmosféry vážil deset tun a letěl rychlostí asi 20 kilometrů za sekundu. Rozpadl se asi ve výšce 30 až 50 kilometrů.
Déšť meteoritů byl zaznamenán kromě Čeljabinské i v Kurganské a Ťumenské oblasti, v Baškortostánu a na severu Kazachstánu. Po dopadu meteoritu se domy otřásaly a okenní tabulky praskaly i ve městech Satka, Korkino a Kopejsk, vzdálených od místa dopadu u Čebarkulu asi 80 až 120 kilometrů.
Událost, která v oblasti způsobila paniku, podle odborníků nemá nic společného s průletem planetky kolem Země, jenž se očekává na dnešní večer SEČ. "Dnešní dopad meteoritu na Urale nemůže mít žádnou souvislost s těsným průletem planetky 2012 DA14 kolem Země. Meteorit měl totiž rozdílnou dráhu letu. Jde tedy o naprostou náhodu, byť je to samozřejmě zajímavé," řekl řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Planetka o váze 400 tisíc tun se dnes podle astronomů bude nejblíže Zemi pohybovat asi 28 tisíc kilometrů vysoko, a nepředstavuje tak nebezpečí.
Škody způsobené meteorickým deštěm v Rusku jsou podle upřesnění místních úřadů velmi rozsáhlé - poškozeno bylo kolem 3000 obytných domů, 34 nemocnic a přes 360 škol. Agentura ITAR-TASS spočítala, že tlaková vlna vytloukla 100 tisíc čtverečních metrů okenních skel. Vážnější škody na budovách ale nebyly zjištěny, úkaz se obešel i bez smrtelných zranění.Ředitelka astronomické observatoře ve Sverdlovské oblasti Polina Zacharovová uvedla, že na zem dopadlo "samostatné těleso, jehož váha byla zhruba kilogram". "Pád meteoritu vyvolal tlakovou vlnu, která rozbila okna. V takovém případě ve výšce pět až 20 kilometrů dochází k explozi, která vysílá jasné světlo," řekla Zacharovová.
Jako zajímavý zážitek, který by už víckrát nechtěla zažít, popsala pád meteoritu Iva Bulisová, manželka českého hokejisty Jana Bulise působícího v klubu KHL Traktor Čeljabinsk. "V Čeljabinsku se rozednívá až kolem desáté. V devět tedy byla ještě tma, najednou se venku rozsvítilo, ozvala se strašná rána a celý dům se zachvěl. Vypadalo to jako zemětřesení. Některé domy měly rozbitá okna. Nefungovala elektřina, nevěděli jsme, co se děje," řekla Bulisová.
Exploze v meteorickém roji úlomků způsobily na obloze světelné efekty, které zachytily četné kamery v kabinách vozidel. Podle agentury ITAR-TASS nebeský úkaz zaznamenali i v Kazachstánu a také ruských městech Jekatěrinburg a Ťumeň.
Tiskový odbor ruské vesmírné agentury Roskosmos uvedl, že předvídat pád meteoritu je nemožné. Podle Roskosmosu jejich přístroje meteorit nezaznamenaly a neobjevil se ani na radarech jiných renomovaných pozorovatelů vesmíru.
Ruská policie v souvislosti s přírodním úkazem na Urale vyhlásila poplach a spustila krizový plán na ochranu důležité infrastruktury. Evakuovány byly některé kanceláře. Úřady vyzvaly rodiče, aby vyzvedli děti ze škol a aby se uchýlili do svých domovů.
Systém včasného varování občanů rozeslal obyvatelům textové zprávy do mobilních telefonů. Podle svědků ale mobilní telefony nefungovaly, místní úřady to přičítají přetížené síti; lidé totiž začali horečnatě telefonovat. Pevné linky fungovaly spolehlivě.