Předseda ruské Státní dumy Sergej Naryškin dnes řekl, že ani příští ukrajinský prezident, který vzejde z předčasných voleb 25. května, nebude plně legitimní. Nicméně větším zlem by podle něj bylo, kdyby se volby neuskutečnily. Podle agentury Interfax zopakoval, že ruské vedení považuje nynější režim na Ukrajině za zcela nelegitimní.
"Považujeme současný ukrajinský režim za nelegitimní. Samozřejmě míra legitimnosti režimu prezidenta zvoleného 25. května, pokud se volby uskuteční, podle mého názoru nebude úplná," řekl Naryškin ruské televizi Rossija 24.
Sotva mohou být volby legitimní za podmínek "v podstatě trestné operace vedené vůči dvěma oblastem země, v nichž žije kolem sedmi milionů obyvatel země", poznamenal šéf dolní komory ruského parlamentu.
"Stěží si dokážu představit, že takové volby mohou být plně legitimní. Přitom je ale očividné, že neprovedení voleb by bylo ještě horší, a proto je nutné ze dvou zel vybrat to menší," konstatoval podle Interfaxu Naryškin.
Předseda dumy rovněž vyzval Kyjev, aby respektoval výsledky nedělních referend, jež uspořádali proruští separatisté v Doněcké a Luhanské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Prozatímní vládu vyzval, aby s ohledem na výsledky hlasování zahájila "s tamním lidem" dialog.
Referenda podle tvrzení organizátorů skončila výraznou podporou samostatnosti obou regionů. Radikálové hned v pondělí vyhlásili nezávislost svých "lidových republik" a v Doněcku dokonce vyzvali Moskvu, aby zvážila jejich přijetí do Ruské federace.
Ruský prezident Vladimir Putin už v dubnu zpochybnil chystané předčasné prezidentské volby, protože sesazený Viktor Janukovyč je podle Moskvy formálně stále hlavou státu. Bojkotovat je chtějí také vůdci doněckých a luhanských separatistů. Jejich konání na druhé straně podporuje Západ.
V sídle ukrajinského parlamentu v Kyjevě dnes začíná jednání u kulatého stolu o řešení vnitropolitické krize a zachování jednoty země.
Jednání se mají účastnit zástupci vlády a občanské společnosti, jakož i bývalí prezidenti. Pozvánky však nedostali proruští povstalci z východu země.
Moskva takový pokus o dialog předem odsuzuje jako nedostatečný a volá po zahájení "širokého národního dialogu s účastí všech sil a regionů" o nové ústavě, která by zabránila hrozící katastrofě. Trvá také na okamžitém zastavení vojenské operace proti "civilistům" v Doněcké a Luhanské oblasti, ovládaných separatisty.