Sestřelení bombardéru
Erdogan: Rusku se neomluvíme. Ať se omluví oni nám
26.11.2015 14:21 Aktualizováno 26.11. 15:35
Ankara se za úterní sestřelení ruského letadla na syrsko-tureckých hranicích omlouvat nebude. V rozhovoru s televizí CNN to prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Omluvit by se prý měl naopak stát, který narušil turecký vzdušný prostor.
"Pokud by se měl někdo omluvit, pak to nejsme my. Omluvit by se měli ti, kdo narušili náš vzdušný prostor," řekl turecký prezident. Stejný názor vyslovil i šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu. "Není důvod, aby se Turecko omlouvalo za situaci, v níž má pravdu," řekl ministr při cestě na sever Kypru.
Erdogan v jiném prohlášení uvedl, že sestřelení ruského bombardéru před dvěma dny bylo "automatickou reakcí", která nebyla namířena proti Rusku a byla v souladu s platnými instrukcemi, jež měla turecká armáda. Dodal, že je "smutný" z odvetných opatření Ruska nesouvisejících přímo s incidentem. "Jsme strategičtí partneři," uvedl Erdogan. Podle agentur tak ve svém prohlášení narážel na zesílení kontroly dovozu zemědělské produkce z Turecka, které nařídila ruská vláda, a na plánované zastavení některých rusko-tureckých investičních projektů. Podle Erdogana jsou tyto kroky "emocionální" a nehodné politiků.
Ankara tvrdí, že ruský bombardér Su-24 narušil turecký vzdušný prostor, zatímco Moskva uvádí, že letoun se nacházel v okamžiku sestřelení nad Sýrií a incident označila za akt agrese vůči Rusku. "Kdybychom čelili stejnému narušení dnes, Turecko by reagovalo stejně," uvedl Erdogan.
V projevu k místním představitelům v Ankaře také zopakoval, že Turecko nenakupuje ropu od radikálního hnutí Islámský stát (IS). Turecko se podle něj naopak snaží zastavit pašování ropy přes syrsko-tureckou hranici. Moskva, která Ankaru z nakupování ropy od IS obviňuje, musí svá "ostudná" tvrzení nejprve dokázat, uvedl Erdogan, aniž Rusko otevřeně jmenoval. Ropa je klíčovým zdrojem příjmu islamistů.
Podíl Turecka na boji proti IS je podle Erdogana "nepopiratelný". "Ti, kteří nás obviňují, že nakupujeme ropu u DAIŠ (arabská zkratka pro IS), musejí svá tvrzení dokázat. Pokud ne, jsou to pomlouvači," řekl turecký prezident. Turecko je podle něj také jedinou zemí, která s IS "bojuje upřímně".
Autoritářský prezident zároveň opět vyzval parlament, aby navrhl novou ústavu, jež by mu poskytovala více pravomocí. "Podívejte se, jak to chodí ve světě. Téměř všechny rozvinuté země mají prezidentský nebo poloprezidentský systém."
Putin: Přivádí vztahy do slepé uličky
Rusko považuje incident za absolutně nevysvětlitelné proradné údery do zad od těch, koho považovalo za partnery v boji s terorismem. Prohlásil to v Moskvě ruský prezident Vladimir Putin při ceremoniálu předávání pověřovacích listin skupinou zahraničních velvyslanců. Putin obvinil turecké vedení, že vědomě přivádí vztahy s Ruskem do slepé uličky.
"Skutečně široká" mezinárodní koalice proti terorismu bude vytvořena a "především podpoří úspěšné akce ruského vojenského letectva v Sýrii," konstatoval Putin, který promluvil k novým velvyslancům krátce před odpoledním jednáním s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.
Vznik Islámského státu byl podle Putina důsledkem pasivity řady zemí a jejich napomáhání terorismu. "Právě pasivita a často i přímé napomáhání terorismu přispělo ke vzniku toho hrůzného jevu, kterým je takzvaný Islámský stát," citovala ruského vůdce agentura TASS.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.