Evropská unie dnes vyzvala ukrajinské vedení, aby splnilo sliby, které dalo o víkendu opozici. Současněpožádala ukrajinskou opozici, aby se distancovala od radikálních demonstrantů, kteří se uchylují k násilí. Mezitím ukrajinská vládní Strana regionů v prohlášení uvedla, že nezávislost země je v ohrožení.
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč při sobotním jednání s předáky ukrajinské opozice nabídl křesla premiéra a vicepremiéra dvěma z trojice hlavních představitelů protivládního tábora a vyjádřil připravenost jednat o změně ústavy a o omezení moci hlavy státu ve prospěch parlamentu.
"Žádáme vládu, aby splnila sliby a oznámení, která učinila při jednání s opozicí. Tato jednání musejí pokračovat," uvedla delegace EU v Kyjevě.
Zástupci EU také odsoudili údajné zatýkání zraněných lidí před nemocnicemi, případy zmizelých osob a mučení, k němuž se prý uchylují příslušníci bezpečnostních sil.
"Přestat s těmito praktikami je podmínkou pro obnovení důvěry mezi vládou a společností," uvedla delegace.
Opozici unijní představitelé vyzvali, aby udržela pokojný průběh demonstrací a jasně se distancovala od těch lidí, kteří se uchylují k násilí.
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier je přesvědčený, že je stále naděje na politické řešení krize. Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius vyzval k pokračování v dialogu. "Násilí a radikalizace nemohou být odpovědí na tužby ukrajinského lidu," řekl ministr.
Eurokomisař Štefan Füle se dnes opět vydal do Kyjeva, aby zde navázal na svoji dvoudenní návštěvu, která skončila v sobotu. Během této diplomatické mise jednal s Janukovyčem i s trojicí opozičních lídrů Vitalijem Kličkem, Arsenijem Jaceňukem a Olehem Ťahnybokem.
Na Ukrajinu chce ve čtvrtek odjet i unijní ministryně Catherine Ashtonová.
Situace na Ukrajině zůstává od neděle napjatá. Ústupky politického vedení neuspokojily demonstranty, kteří trvají na předčasných prezidentských volbách a dalších požadavcích. Skupiny radikálně naladěných lidí obsadily několik vládních budov a byly hlášeny nové srážky mezi demonstranty a policií.
Vládní Strana regionů z násilností v ukrajinských městech obvinila "fašistickou mládež", která podle ní zemi mění v bitevní pole. V prohlášení se strana zmínila i nedělním obsazení ministerstva spravedlnosti, ke kterému se přihlásilo krajně pravicové hnutí Společná věc (Spilna sprava) Oleksandra Danyljuka.
"Pokusy opozičních předáků Arsenije Jaceňuka, Vitalije Klička a Oleha Ťahnyboka distancovat se od akcí, které provádějí jejich příznivci, a od obsazování správních úřadů v regionech jsou neobratným pokusem, jak se vyhnout politické, morální a kriminální odpovědnosti," citoval z prohlášení Strany regionů portál voiceofrussia.com.
Prohlášení obsahuje výzvu, aby prokuratura neprodleně zahájila vyšetřování "neústavních kroků, které podnikají takzvané lidové rady".
Tyto opoziční výbory, které na Ukrajině vznikají, prý dostaly od opozičních předáků nařízeno, aby se v regionech chopily moci.
Opozice hlásí, že pod její kontrolou je takřka celý západ Ukrajiny, nespokojenost s prezidentem Viktorem Janukovyčem se ale stále hlasitěji ozývá i z východu země. Východ, kde žije početná ruská menšina, je přitom považován za Janukovyčovu mocenskou základnu. Na východě Ukrajiny navíc podporují protivládní demonstranty fotbaloví fanoušci.
Demonstrantům se podařilo ovládnout většinu západoukrajinských regionů, obsadili již vládní úřady v oblastech Lvovské, Volyňské, Rivnenské, Ternopilské, Chmelnycké, Vinnycké, Ivano-Frankivské a Černivické, zatímco v Žytomyrské oblasti se o to pokusili.
V Zakarpatské oblasti, která stále podporuje vládní Stranu regionů, hlásí opozice velké protivládní demonstrace.
Lvovská, Ternopilská a Volyňská oblast uznaly takzvanou Národní radu jako alternativní oblastní zastupitelstvo. Tyto rady považuje Strana regionů za neústavní, proto již vyzvala prokuraturu, aby proti nim zakročila. Oblasti Ternopilská a Ivano-Frankivská již mezitím zakázaly Stranu regionů a Komunistickou stranu Ukrajiny (KPU).
Protivládní demonstrace se šíří i na východ země, který dosud Janukovyče podporoval. Samosprávné úřady se podařilo protestujícím obsadit ale jen v Poltavské oblasti.
Krymská autonomní republika a Doněcká oblast zůstávají pevně v rukách Strany regionů, ačkoli z Doněcku opozice ohlásila tvrdý policejní zásah proti demonstrujícím. Stranu regionů podporují také další dvě východoukrajinské oblasti - Charkovská a Luhanská.
Čerkaskou oblast ve střední Ukrajině a Sumskou oblast na severovýchodě země se Straně regionů podařilo ovládnout. V Čerkasech, metropoli stejnojmenné oblasti, policie zadržela asi 40 účastníků protivládní demonstrace.