Sankce uvalené Západem výrazně poškodily ruskou ekonomiku a odradily řadu investorů, kteří nyní budou potřebovat dlouhá léta na to, aby se s důvěrou vrátili na ruský trh. V komentáři pro deník Vedomosti to napsal bývalý ruský ministr financí Alexej Kudrin.
Zároveň varoval prezidenta Vladimira Putina, že jeho populistická politika může zemi oslabit a že omezování osobních a hospodářských svobod je překážkou v rozvoji.
Kudrin není jen tak někdo. Ministrem financí byl mezi lety 2000 a 2011, kdy jakožto známý zastánce disciplinované fiskální politiky odstoupil kvůli neshodám s tehdejším prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Je Putinovým přítelem a zároveň často jeho oponentem - znají se už od devadesátých let, kdy spolu působili na petrohradské radnici. Kudrin byl uváděn jako možný následník Medveděva na premiérském postu. Oproti Putinovi je vstřícnější k demokratizaci země, snažil se být prostředníkem mezi vládcem Kremlu a opozicí.
"Pokud bude prezident spoléhat pouze na populistický přístup, země bude dál oslabovat a bude ztrácet hospodářské příležitosti," stojí v Kudrinově článku.
Exministr se rozepsal i o dopadu ekonomických sankcí. Ty uvalily na Rusko Evropská unie a USA kvůli tomu, jak se Moskva angažuje v konfliktu na Ukrajině. "Formální i neformální sankce už ruské hospodářství vážně poškodily," napsal Kudrin.
Podle něj sankce nadělaly stejně velkou škodu jako globální pokles cen ropy a bude prý trvat léta, než Rusko znovu přiláká zahraniční investory a obnoví důvěru v rubl.