Experti analyzují trosky letadla, Porošenko vyhlásil příměří

Zahraničí
21. 7. 2014 08:12
Na místo tragédie se dostavil tým expertů z Charkova, kam ráno přiletěl speciálním nizozemským letounem.
Na místo tragédie se dostavil tým expertů z Charkova, kam ráno přiletěl speciálním nizozemským letounem.

Mezinárodní tým expertů dorazil na místo pádu malajsijského letadla na východní Ukrajině a zahájil zkoumání trosek. V Kyjevě to oznámila tisková služba ukrajinského prezidenta. Ve městě Torezu, kde stojí vlak s pozůstatky obětí katastrofy, kontrolují situaci členové mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Experti na místě pádu podle Kyjeva během dopoledne detailně prozkoumali a zdokumentovali centrální části trupu Boeingu 777, na jehož palubě minulý týden zahynulo 298 lidí. Poté se věnovali zkoumání pilotní kabiny. Analyzovali rovněž fotodokumentaci, kterou obdrželi elektronickou poštou. Navrhli, aby bylo provedeno další podrobné snímkování jednotlivých částí letadla.

Na místo tragédie se tým expertů dostavil z Charkova, kam ráno přiletěl speciálním nizozemským letounem. Tým složený ze sedmi odborníků a členů nizozemské humanitární mise má podle ukrajinských médií k dispozici i prezidentský letoun Petra Porošenka.

Podle sdělení ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka už na Ukrajinu dorazili i další experti ze zahraničí. Trosky a pozůstatky obětí má zkoumat celkem 31 lidí, z nich 23 Nizozemců, dva Němci, dva Američané a jeden Brit. Tři zástupce vyslalo australské velvyslanectví v Kyjevě. Přílet dvou německých odborníků potvrdil i Berlín, podle německých úřadů jde o vyšetřovatele Ulfa Kramera a další osobu, jejíž jméno prý nelze z bezpečnostních důvodů zveřejnit.

Jaceňuk sdělil, že Ukrajina je připravena maximálně napomoci převozu těl obětí z Torezu do Amsterdamu. Premiér nevyloučil, že celé vyšetřování katastrofy předá Ukrajina zahraničním expertům. Podrobná analýza pozůstatků se nejspíš podle Jaceňuka uskuteční až po převozu těl do Nizozemska.

Na místo katastrofy dorazil již druhý vlak s chladírenskými vagony, kam jsou ukládány ostatky obětí.Jeden z nizozemských členů mezinárodního týmu vyšetřovatelů v Torezu řekl, že vlak s těly mrtvých by město měl opustit během dneška. "Vlak se pohne. Nevím kdy a kam, ale dostali jsme slib, že dnes vyjede," řekl.

Záchranáři našli do nedělního večera na místě pádu letadla malajsijských aerolinek na východní Ukrajině již 251 těl a 86 jejich částí. S odvoláním na ukrajinské úřady o tom informovala agentura Reuters. Na místo katastrofy také dorazil již druhý vlak s chladírenskými vagony, kam jsou ostatky ukládány.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nařídil armádě zastavit bojové operace v okruhu 40 kilometrů od místa pádu trosek malajsijského letadla. Prezident to řekl při návštěvě malajsijského velvyslanectví v Kyjevě. Navrhl rovněž, aby se k vyšetřování příčin katastrofy připojilo i Rusko.

Bojové operace ukrajinské armády se v těchto dnech soustřeďují hlavně na velká města Luhansk a Doněck, která jsou po pádu Slavjanska a Kramatorska hlavními opěrnými body povstalců. Milionový Doněck ani půlmilionový Luhansk zřejmě do zóny vymezené Porošenkem nespadají.

Trosky malajsijského letadla dopadly na plochu kolem 20 kilometrů čtverečních a z prezidentova prohlášení není zřejmé, kde přesně bude mít čtyřicetikilometrové ochranné pásmo své hranice.

Na vyšetřování katastrofy se mají podílet odborníci Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) a zástupci Nizozemska, Malajsie, USA, Austrálie, Německa a Británie. Požadavek účasti ruských expertů už o víkendu předkládala Moskva i východoukrajinští vzbouřenci.

Podle ruských odborníků by se do vyšetřování měl zapojit takzvaný Mezistátní letecký výbor (MAK). Organizace se sídlem v Moskvě vyšetřuje po rozpadu SSSR velkou většinu leteckých nehod v postsovětském prostoru. Jejími členy jsou všechny bývalé sovětské republiky kromě pobaltských států a Gruzie, tedy i Ukrajina.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP , Vadim Ghirda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ