Experti USA a Ruska začali jednat o <span>jaderném odzbrojení</span>

Zahraničí
24. 4. 2009 14:39
Vyjednavačka USA  Gottemoellerová a ředitel MFA Antonov v Římě.
Vyjednavačka USA Gottemoellerová a ředitel MFA Antonov v Římě.

Vyjednavačka USA Gottemoellerová a ředitel MFA Antonov v Římě.Rusko a Spojené státy zahájily dnes v Římě první krátkou schůzkou sérii jednání, jejichž cílem je dojednat novou smlouvu o jaderném odzbrojení, která nahradí smlouvu o snížení stavu strategických zbraní START 1, jejíž platnost vyprší letos v prosinci.    

Hlavní americká vyjednávačka pro odzbrojovací jednání s Ruskem Rose Gottemoellerová označila dnešní jednání podle agentury Reuters za velmi produktivní a za předpoklad k rychlému začátku jednání samotného. Její ruský protějšek Anatolij Antonov uvedl, že Moskva chce učinit maximum pro to, aby nový koncept smlouvy byl připraven do konce roku.

Schůzka na americkém velvyslanectví v Římě byla prvním oficiálním kontaktem mezi delegacemi obou zemí v této otázce. Jejím cílem bylo připravit začátek procesu jednání podle instrukcí prezidentů obou zemí, sdělil nejmenovaný činitel ruského ministerstva zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ: Medveděv trumfuje Obamu v návrzích odzbrojení
                       
Medveděv a Obama podepíší deklaraci o odzbrojování
                        Svět bez jaderných zbraní: Obamův sen nebo realita?

Americká raketa Minuteman III. (Missouri)."Šlo o technické setkání a delegace se dohodly, že se znovu setkají v květnu ve Washingtonu, datum zatím nebylo stanoveno," řekla mluvčí amerického velvyslanectví v Římě.

Prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv se počátkem dubna dohodli, že obnoví jednání o smlouvě START 1 uzavřené v roce 1991, jejíž platnost vyprší 5. prosince.

Ruští a američtí vyjednavači se budou po tomto prvním kontaktu v Římě setkávat pravidelně. Otázka smlouvy START 1 bude také řešena na květnovém setkání ministrů zahraničí obou zemí, Sergeje Lavrova a Hillary Clintonové.

Smlouva START 1 vedla k výraznému snížení stavu strategických zbraní. Nová smlouva má jít mnohem dále než tzv. moskevská smlouva (SORT), kterou podepsali jejich předchůdci. Ta umožňuje každé straně mít až 2200 jaderných hlavic, což je stále mnohonásobek toho, co by stačilo na zničení planety.

Spojené státy podle dřívějšího vyjádření Rose Gottemoellerové očekávají tvrdá a složitá jednání. Jednou z hlavních obtíží při americko-ruském jednání bude podle agentury Reuters rozdílnost v názorech, které jaderné hlavice vlastně počítat a zda hlavice odstraněné z raket by měly být skladovány, či zničeny.

Medveděv na základně Plesetsk.Moskva také chce spojit jednání o nástupnické smlouvě za START 1 s navrhovaným americkým protiraketovým štítem v Evropě, proti němuž Rusko dlouhodobě vehementně protestuje.

Rusko má nyní podle Carnegieho nadace pro mezinárodní mír 3113 strategických hlavic, zatímco USA jich mají 3575.

Rusko považuje smlouvu START 1 za základní kámen kontroly zbrojení a obává se, že pokud by ji nic nenahradilo, vedlo by to k narušení strategické rovnováhy.

Foto: ČTK/AP a Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ