Jsou to největší manévry v tomto roce. V Rusku se od 14. do 20. září koná obří vojenské cvičení Centrum-2015, kterého se účastní 95 tisíc vojáků a ohromné množství armádní techniky. Zapojily se do něj též jednotky sedmi zemí bývalého Sovětského svazu a civilní složky. V Maďarsku se ve stejné době, 14. až 21. září, konají manévry NATO. Ovšem s nepoměrně menším počtem vojáků, je jich 1800.
Cvičení, které ruské ministerstvo obrany označuje jako strategické velitelsko-štábní, se koná v centrálním a jižním vojenském okruhu ve dvou desítkách lokalit.
Vojáci cvičí od Volhy na západě Ruské federace přes Ural až daleko na sever a do východních oblastí Sibiře. Jeden předem neohlášený den bude manévry sledovat i ruský prezident Vladimír Putin.
Společně s ruskými vojáky trénují i příslušníci jednotek ze zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ruská zkratka ODKB), jež zahrnuje sedm zemí bývalého SSSR: Arménii, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán. Uzbekistán je od roku 2012 neaktivní.
Cvičení Centrum-2015 se účastní pozemní, námořní a vzdušné síly, zčásti jde o vojska kosmické obrany. Údaje zveřejněné ministerstvem hovoří o zhruba sedmi tisících vozidlech, mimo jiné o 70 tancích, 250 bojových vozidlech pěchoty, 470 obrněných vozech a 20 dělostřeleckých a raketometných systémech.
Do manévrů se dále zapojí 170 letadel a 20 lodí. První den odstartovaly ze základen z celého Ruska k cvičným úkolům desítky strojů, jejichž páteř tvořily stíhací bombardéry Su-24M z Čeljabinsku na Urale.
Stroje se připravovaly na dlouhý let, sdělil mluvčí rezortu obrany. Na část pilotů podle něj čekala trasa dlouhá přes čtyři tisíce kilometrů. V určeném prostoru cvičili útoky na pozemní cíle a bombardování. Během manévrů dochází k masivním přesunům vojska vzduchem.
Lze říci, že těžištěm manévrů je vojenský prostor Čerbakul nedaleko Čeljabinska. Přesune se tam postupně ke střelbám většina zúčastněných tanků a dalších bojových vozidel včetně artilerie a průzkumných jednotek.
Hodně živo včetně střeleb je rovněž na vojenských cvičištích u Orenburgu a Astrachaně, dále pak na Altaji. Cvičení má podle ministra obrany Sergeje Šojgu za úkol hlavně otestovat, jak by vojska z různých zemí byla schopna ve vzájemné součinnosti potlačit mezinárodní ozbrojený konflikt.
Jde o to, jak "zastavit a zničit ilegální ozbrojené jednotky", řekl Šojgu. Jde o schopnost efektivně fungovat v čase války. Příslušná pracovní skupina na generálním štábu kontroluje a hodnotí spolupráci s civilními složkami a úřady, které se do manévrů také zapojují.
Cvičení však má i další úkoly. Patří k nim kontrola systémů teritoriální obrany a mobilizace, řešení simulovaných krizových situací, využití kreativních postupů mimo klasickou taktiku, testování účinnosti moderních zbraní a armádního hardwaru či nácvik působení v mírových misích.
Ministerstvo obrany v Moskvě zdůrazňuje, že jde o rutinní cvičení, jež neohrožuje žádné sousední státy.
Dosud největší cvičení ruské armády s názvem Východ 2014 se konalo loni za účasti 155 tisíc vojáků. Zapojilo se od něj osm tisíc vozidel nejrůznějších typů, 632 letadel a vrtulníků a dále pak 84 válečných lodí.
Na manévry NATO s označením Brave Warrior, které se konají od 14. do 21. září v Maďarsku, se v těchto dnech sjelo 1800 vojáků ze sedmi zemí: Maďarska, USA, Chorvatska, Slovenska, Slovinska, Rumunska a Ukrajiny. Jsou středem pozornosti, stejně jako ji nedávno vzbudili v Česku američtí vojáci, když se jejich konvoj Dunajská jízda (Danube Ride) přesouval po území naší republiky.