Zatím uklidnění
Jak dál? Co přináší kompromis v Kyjevě zprostředkovaný EU
21.02.2014 16:45 Aktualizováno 21.02. 17:29
Krveprolití na Ukrajině je zřejmě největší katastrofou bruselské diplomacie od vzniku EU. Nyní se jejím diplomatických emisarům podařilo věc alespoň trochu napravit. Uklidnění v ulicích a naděje na prolomení patu - taková je dnešní bilance horečných jednání evropských ministrů, ruského emisara a ukrajinských opozičních vůdců s prezidentem Viktorem Janukovyčem o ukončení krvavé konfrontace v Kyjevě. Mocenský spor, který od úterý stál život 80 lidí, dnes vyústil v podpis kompromisní dohody, která stanoví harmonogram změn požadovaných opozicí.
Naděje na konec krveprolití se zrodila při nočním jednání Janukovyče s opozičními vůdci Vitalijem Kličkem, Arsenijem Jaceňukem a Olehem Ťahnybokem, které zprostředkovali ministři zahraničí Německa a Polska Frank-Walter Steinmeier a Radoslaw Sikorski a ruský ombudsman Vladimir Lukin.
Obsahem dohody, kterou dopoledne na svém webu potvrdil i Janukovyč, je příslib prosincových mimořádných prezidentských voleb, návrat ke znění ústavy z roku 2004 do letošního září a vytvoření nové vlády národního porozumění. Na okamžitou demisi, kterou žádala radikální část opozice, Janukovyč nepřistoupil.
Zatímco ale vládní Strana regionů projekt schválila, část opozice a hlavně "Rada Majdanu", tedy sbor povstaleckých vůdců, se smlouvou zpočátku nesouhlasila.
Demonstranti trvali na okamžité Janukovyčově demisi a okupované budovy hodlali držet do té doby, než se změní ústava a bude sestavena nová vláda. I tuto překážku se nakonec díky osobní intervenci Steinmeiera a Sikorského podařilo odstranit.
V centru Kyjeva je od čtvrtečního příjezdu evropských ministrů klid, výjimkou se stala krátká přestřelka u parlamentní budovy mezi těžkooděnci a demonstranty. Policisté se údajně pokusili do parlamentní budovy vstoupit, poslanci je ale vykázali.
Policisté se během dne z prostoru kolem parlamentu vzdálili, těžkooděnci zmizeli i z okolí prezidentského sídla. Provoz metra byl obnoven, otevřeny jsou i dříve zablokované stanice v centru.
Dnešní dohoda z Kyjeva, ale hlavně to, jak bude zrealizována, bude mít určitý vliv na podobu sankcí, které nyní v Bruselu na pracovní úrovni připravují diplomaté EU. Mimo záznam to uvedly zdroje obeznámené s přípravou sankčních opatření. Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová v Londýně zdůraznila, že realizace dohody bude zásadní a velmi náročnou otázkou.
Opozice v noci odblokovala i tři pohraniční přechody s Polskem, sdělila novinářům mluvčí polské pohraniční stráže. Frekventované přechody v jižním sektoru hranic přehradili ukrajinští opoziční aktivisté barikádami ve středu a ve čtvrtek. V řadě ukrajinských měst ale i dnes panovalo napětí.
V Černihivě při hranicích s Běloruskem dav agresivní mládeže napadl a vyplenil kanceláře místní odbočky ukrajinských komunistů a zaútočil i na kancelář vládní Strany regionů. Odbočky této strany byly podle agentury Unian vypáleny i v Komsomolsku jihovýchodně od Kyjeva.
Ve Vinnycji jihozápadně od hlavního města se místní organizace Strany regionů sama rozpustila, když i její kanceláře vypálili neznámí útočníci. V přístavním městě Mykolajivě na jihu Ukrajiny naopak skupina radikálů zaútočila proti kancelářím opozičního hnutí UDAR.
Podle ukrajinského ministra vnitra Vitalije Zacharčenka si od úterý srážky v Kyjevě vyžádaly osmdesát mrtvých. Západoukrajinský Lvov dnes k uctění jejich památky vyhlásil třídenní smutek.
Smlouva o urovnání krize na Ukrajině (neoficální překlad) |
Znepokojeni tragickou ztrátou životů na Ukrajině, ve snaze bezodkladně zastavit krveprolití a s odhodláním nastoupit cestu k politickému urovnání krize jsme se my, níže podepsané strany, dohodly na následujícím: 1. Během 48 hodin po podpisu této dohody bude přijat, podepsán a zveřejněn zvláštní zákon, který obnoví funkčnost ukrajinské ústavy z roku 2004 s dosud přijatými změnami. Podepsaní prohlašují, že do deseti dnů pak hodlají vytvořit koalici a zformovat vládu národní jednoty. 2. Ústavní reforma, která upravuje pravomoci prezidenta, vlády a parlamentu, bude zahájena bezodkladně a dokončena bude v září 2014. 3. Prezidentské volby se uskuteční hned po přijetí nové ukrajinské ústavy, nejpozději ale v prosinci 2014. Bude schválen nový volební zákon a rovněž nově zformována ústřední volební komise na proporčním základě v souladu s pravidly OBSE a Benátské komise (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Evropské komise pro demokracii pomocí práva - pozn. ČTK). 4. Na vyšetřování nedávných násilných činů budou společně dohlížet státní moc, opozice a Rada Evropy. 5. Státní moc nevyhlásí výjimečný stav. Státní moc a opozice se zdrží násilných akcí. Nejvyšší rada (parlament) Ukrajiny schválí třetí zákon o amnestii, který se bude vztahovat na stejné přečiny, na něž se vztahoval zákon o amnestii z 16. ledna 2014. Obě strany vynaloží velké úsilí k normalizaci života ve městech a obcích tím, že uvolní správní a veřejné budovy a odblokují ulice a náměstí. Nezákonně držené zbraně budou předány orgánům ukrajinského ministerstva vnitra během 24 hodin od doby, kdy vstoupí v platnost výše zmíněný zvláštní zákon (článek 1 této smlouvy). Po této době budou veškeré případy nezákonného držení zbraní spadat pod příslušné ukrajinské zákony. Opoziční síly a mocenské orgány opustí linie konfrontace. Mocenské orgány budou využívat bezpečnostní složky výhradně pro fyzickou ochranu státních budov. 6. Ministři zahraničí Francie, Německa a Polska a zvláštní představitel prezidenta Ruské federace vyzývají k okamžitému zastavení veškerého násilí a konfrontace.
V Kyjevě, 21. února 2014
Za státní moc: ukrajinský prezident Viktor Janukovyč Za opozici: vůdce strany UDAR Vitalij Kličko, vůdce hnutí Vlast Arsenij Jaceňuk, vůdce hnutí Svoboda Oleh Ťahnybok.
Potvrzují: Za Evropskou unii ministr zahraničí Spolkové republiky Německo Frank-Walter Steinmeier, ministr zahraničí Polské republiky Radoslaw Sikorski, šéf odboru kontinentální Evropy ministerstva zahraničí Francouzské republiky Eric Fournier. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.