Tým vítěze ukrajinských prezidentských voleb Viktora Janukovyče se prý chystá začít jednat o připojení Ukrajiny k celní unii mezi Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem. Uvedl to dnes ruský list Kommersant s odvoláním na své ukrajinské zdroje.
Případné připojení Kyjeva k celní unii by podle deníku zkomplikovalo postavení Moskvy při jednáních s partnery uvnitř unie o ruských vývozních clech na energetické suroviny.
"Inaugurace Viktora Janukovyče se teprve chystá na 25. února, ale jeho tým už připravuje první velkou zahraniční iniciativu - připojení Ukrajiny k jednotnému celnímu prostoru Ruska, Běloruska a Kazachstánu," napsal deník s odvoláním na zdroje v ukrajinské vládě, které si své postavení chtějí zachovat i po změně moci.
Ačkoliv Ukrajina je už členem Světové obchodní organizace (WTO), nadnárodní korporace ji neberou jako zvláštní trh, ale jako součást prostoru s Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem, a proto prý Janukovyčův tým chystá připojení k této celní unii.
Také premiérka Julija Tymošenková při úterním jednání s poslanci ze strany odcházejícího prezidenta Viktora Juščenka prý obvinila svého soupeře Janukovyče, že se už domluvil s Ruskem, že v nejbližší době podepíše dokumenty o vstupu Ukrajiny do celní unie. Na oplátku by prý Rusko mohlo snížit Ukrajině ceny zemního plynu o 20 až 30 procent.
List nicméně připouští, že poslanci Janukovyčovy Strany regionů hovoří o celní unii mnohem opatrněji; nový prezident sice chce posílit hospodářskou integraci, ale přímo o celní unii nejde, už kvůli ukrajinskému členství ve WTO.
Podle Kommersantu pravidla celní unie přímo neodporují WTO a mohla by se také oživit rusko-ukrajinská dohoda o volném obchodu, kterou v minulosti pohřbilo množství výjimek. Nicméně připouští, že na celní unii nepomýšlel ani bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, jakkoli byl považován za proruského. A podle mluvčího celní unie z Kyjeva dosud nezazněly ani neoficiální signály o záměru připojit se.
Foto: Segodnja a webové stránky Janukovyče