Jižní Osetie <span>mobilizuje</span> proti údajné gruzínské hrozbě

Zahraničí
4. 7. 2008 11:14
Jihoosetští ozbrojenci na hlídce.
Jihoosetští ozbrojenci na hlídce.

Jihoosetští ozbrojenci na hlídce.Jižní Osetie, která se před lety jednostranně odtrhla od Gruzie, dnes povolala do zbraně záložníky v reakci na noční ostřelování z Gruzie, které si vyžádalo tři lidské životy. Gruzínská strana naopak z vyprovokování přestřelky obvinila separatisty. Rusko obvinilo Tbilisi z "nepokrytého aktu agrese" vůči Jižní Osetii.

"Byla vyhlášena všeobecná mobilizace," potvrdila agentuře AFP mluvčí neuznávané separatistické vlády Irina Gaglojevová. "Pokud se ostřelování bude opakovat, Jižní Osetie odpoví z těžkých zbraní," varovala.

Podle mluvčí Gruzínci během noci na dnešek spustili ze tří stran palbu z minometů, granátometů a lehkých zbraní na správní středisko Cchinvali a vsi v okolí. Při několikahodinovém ostřelování byli zabiti tři lidé a desítka dalších zraněna. Jihoosetinci odpověděli palbou.

 

"Byla to dobře naplánovaná provokace. Svědčí o tom, že Gruzie nepomýšlí na mírové řešení sporu s Jižní Osetií a Abcházií," prohlásil vůdce separatistů Eduard Kokojev v ruské televizi.

Gruzínští vojáci.Naopak gruzínský generál Mamuka Kurašvili, který velí praporu vojáků v oblasti konfliktu, obvinil síly separatistů, že napadly gruzínské kontrolní stanoviště a spustily těžké ostřelování gruzínských vsí. Gruzínské jednotky pak podle generála opětovaly palbu.

Jižní Osetie a Abcházie se na počátku 90. let odtrhly v krvavém konfliktu od Gruzie. Žádný stát je sice neuznal jako nezávislé republiky, těší se nicméně podpoře Moskvy. V oblasti poslední dobou stoupá napětí, Moskva obviňuje Gruzii, že se prý chystá znovu ovládnout tyto oblasti silou, Tbilisi naopak obviňuje Moskvu, že je chce anektovat.

Abcházie varovala, že by poskytla Jižní Osetii pomoc, pokud by vypukl konflikt s Gruzií. "Nezůstali bychom se založenýma rukama, pokud by provokace neskončily a vojenské akce se rozšířily," prohlásil šéf abcházské diplomacie Sergej Šamba. Dodal, že na hranice s Gruzií byly jednotky poslány už ve čtvrtek. Obě republiky - jedna na jihu, druhá na severu Gruzie - podle něj už dříve uzavřely dohodu o vzájemné pomoci. 

Gruzínský prezident Michail Saakašvili, který usiluje o vstup své země do NATO, si stanovil opětovné začlenění odtržených oblastí do Gruzie za svůj hlavní úkol.

Rusko dnes vyzvalo Gruzii, aby se smluvně zavázala, že k ovládnutí odštěpeneckých regionů nenasadí sílu. "Vyzýváme k ukončení jakýchkoli provokací, které by mohly zhoršit situaci," prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. "Je nezbytné přesvědčit Tbilisi, aby podepsala právně závazný dokument zaručující nepoužití síly v oblasti gruzínsko-abcházského a gruzínsko-osetinského konfliktu," zdůraznil.

"Moskva považuje za nepřijatelné, jestliže Tbilisi... páchá nepokryté agresivní akty namířené proti Jižní Osetii," praví se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí. Upozorňuje v něm také, že nedávné vojenské incidenty povedou k ostrému vyhrocení ozbrojené konfrontace v konfliktní zóně. "Jakékoliv prodlevy ohledně obnovení procesu vyjednávání by mohly mít tragické následky," konstatuje ruské ministerstvo zahraničí.

Ve čtvrtek zabil výbuch v Jižní Osetii policejního náčelníka. Místní úřady z atentátu obvinily gruzínskou tajnou službu. Při jiném čtvrtečním incidentu jeden z předáků separatistů Dmitrij Sanakojev vyvázl z přestřelky, při které utrpěli zranění tři gruzínští policisté.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ