Kletby, uhranutí. "Kultura smrti" je pro třetinu Rusů běžná realita

Zahraničí
1. 11. 2016
Slovo okultismus pochází z latinského occultus a v překladu znamená skrytý, utajený. Jde totiž o tajemnou nauku.
Slovo okultismus pochází z latinského occultus a v překladu znamená skrytý, utajený. Jde totiž o tajemnou nauku.

Více než třetina Rusů a Rusek, konkrétně 36 procent, věří ve schopnost určitých lidí způsobit kletbu či uhranutí - a každý čtvrtý (27 procent) okusil kouzla a čáry na vlastní kůži. Vyplývá to z průzkumu, který provedlo státní středisko VCIOM. Nadprůměrný sklon věřit v nadpřirozeno jako ve všední realitu mají podle sociologů hlavně ženy a také lidé ve věku mezi 45 až 59 lety.

V kouzla a čáry naopak nevěří dvě pětiny dotázaných, čtvrtina se raději nevyjádřila.

VCIOM podnikl průzkum v souvislosti s lidovým svátkem Halloween, který ze západních zemí proniká i do Ruska k nadšení milovníků zábavy, jakkoliv úřady a pravoslavná církev brojí proti cizím mravům, pohanství a "kultu smrti".

Ale i staré dobré domácí "čarodějnictví" se podle průzkumu VCIOM spojuje spíše s negativními asociacemi, tedy nejen s obavami a strachem, ale i podvody a aférami. Lhostejnost k záhadám černé magie pociťuje pouze každý desátý, zatímco každý stý je nadšen a okouzlen.

Více než dvě pětiny dotázaných vyjádřily pochopení pro lidi, kteří se v případě problémů, popřípadě ve zcela bezvýchodné situaci, obrátí i na černokněžníky. Zhruba čtvrtina účastníků průzkumu podobné kroky připisuje "nevzdělanosti a hlouposti" anebo "strachu podniknout něco v životě sami" a slabému charakteru.

Plných 29 procent Rusů a Rusek, kteří věří v kouzla a čáry, si pořizuje ochranu před prokletím a uhranutím. Především pak modlitbami v kostele či nošením křížku či amuletu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , PICTURE ALLIANCE/CHROMORANGE / Lorenz Timm

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné